Picie i jedzenie, schłodzenie... co po biegu?

 

Picie i jedzenie, schłodzenie... co po biegu?


Opublikowane w wt., 14/07/2020 - 15:50

Jak zadbać o swój organizm bezpośrednio po biegu? Podpowiada Karol Nowakowski, trener lekkiej atletyki.

Picie i jedzenie

Po biegu musisz wyrównać poziom elektrolitów – pij izotoniki, nawadniaj się. Twoje zasoby glikogenu są na wyczerpaniu lub wyczerpane do cna więc dobrze jeśli możliwie najszybciej będziesz je uzupełniać – węglowodany w postaci pokarmów stałych lub płynnych i półpłynnych – optymalnie w ciągu 60 minut po zakończonym wyścigu. Skorzystaj z oferty organizatorów, lub z tego co sobie sam przygotowałeś.

Jeśli Twój organizm nie jest w stanie nic przyjąć, próbuj stopniowo. Jedz cokolwiek, wszystko co masz po ręką i co nie powoduje fluksji, a organizm może to przyswoić. Jeśli to nie był Twój start docelowy, a planujesz formę w maratonie, tym bardziej poważnie powinieneś podjeść do tej kwestii w celu przyśpieszenia regeneracji i odbudowy zasobów energetycznych. W ciągu godziny dobrze też jest dostarczyć ok. 30-40 g. białka np. w postaci batonów proteinowych.

Schłodzenie

Nazywane w dzisiejszych czasach „studzeniem organizmu”. Bardzo ważna kwestia, także częstokroć pomijana przez zawodników na różnym poziomie zaawansowania. Wśród biegaczy operuje się także stwierdzeniem „wytruchtać”, co jest tożsame ze schłodzeniem. Głównym celem schłodzenia organizmu po dużym wysiłku jest przyśpieszenie procesu regeneracji, „wyciszenie” organizmu i redukcja nagromadzonego w mięśniach napięcia i sztywności.

Schłodzenie organizmu po biegu:

  • trucht „z nogi na nogę” – od 4 do 12 minut
  • krótki, delikatny i kontrolowany streching – od 3 do 10 minut

Później zalecam zimny prysznic – lodowata woda na nogi – 10-15 minut z przerwami na letnią, gorącą wodę. Gdy po zawodach śpieszymy się do domu i czeka nas długa podroż, przeznaczmy choć kilka minut na spokojny trucht i kilka ćwiczeń rozciągających.

opr. red.


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce