Medalowe żniwa Polaków na finał MŚ Weteranów!

Opublikowane w ndz., 06/11/2016 - 12:21

W australijskim Perth zakończyły się 22. Mistrzostwa Świata Weteranów w Lekkiej Atletyce. Ostatniego dnia zmagań Polacy zdobyli aż dziesięć medali, z czego aż pięć złotych. Znakomicie wypadli nasi maratończycy!

Mistrzem świata w maratonie w kategorii M65 został Antoni Cichończuk. Biegacz z Gdyni uzyskał czas 3:11:08. Drugi był Brytyjczyk Ian Kitching z rezultatem 3:25:40. Na trzecim miejscu znalazł się Portugalczyk Jose Ribeiro 3:28:36. Dodajmy, że jest to trzeci tytuł mistrz świata weteranów w maratonie wywalczony przez naszego maratończyka. Wcześniej Pan Antoni zwyciężał we włoskim Riccone w 2007 r. i Lahtii 2009 r, natomiast w 2013 roku w Porto Alegre w kat. M60 wywalczył srebro. W swoim pierwszym maratonie wystartował w wieku 55 lat.

Bartosz Mazerski zdobył srebrny medal w biegu maratońskim w kategorii M35. Nauczyciel ze Sztumu i reprezentant lokalnego klubu Zantyr uzyskał czas 2:48:42. Zwyciężył Belg Davy Acke z wynikiem 2:38:26. Brąz wywalczył Japończyk Koji Kawamoto z rezultatem 2:49:22. Przypomnijmy, że Bartosz Mazerski jest zdobywcą Korony Maratonów Ziemi i aktualny mistrz Europy weteranów w biegu przełajowym.

Tuż za podium w tej kategorii znalazł się Piotr Suchenia, który zajął czwarte miejsce kończąc bieg z czasem 2:52:28.

Srebro w kategorii M40 wywalczył Grzegorz Gronostaj. Nasz reprezentant finiszował z czasem 2:35:56. Wrocławianin w ubiegłym roku podczas Maratonu w Nowym Jorku zajął 25. miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 2:29:09 i był najwyżej notowanym Polakiem. Mistrzem świata został Wayne Spies 2:34:46. Brąz wywalczył Australijczyk Damien Bruneau 2:37:26.

Drużynowo Polacy zdobyli złoto w kategorii M35 oraz srebro w kategorii M50.

W półmaratonie Daniel Suchenia uplasował się na 25. pozycji w kategorii M45 z czasem 1:58:02. Wygrał Portugalczyk Davide Figueiredo z rezultatem 1:11:42.

Z brązowym medalem w kategorii M60 z Australii wraca Bogdan Barewski, który uzyskał wynik 3:08:01. Zwyciężył Hiszpan John Shaw z czasem 2:55:42, drugi był Hiszpan Alvaro Diaz z rezultatem 2:57:20. Warszawianin ma na kącie wiele sukcesów. W 2003 roku zwyciężał maraton na Antarktydzie. Rok temu w Holandii 100 km pokonał w czasie 8:21:21 ustanawiając nowy rekord Polski weteranów w kategorii M60.

Bogdan Barewski: Moja recepta na długowieczność w bieganiu to...

Polacy doskonale radzili sobie też na bieżni. Wśród pań na 2000m z przeszkodami, w kategorii K35 złoto zdobyła Danuta Woszczek z czasem 7:05.24. Na drugim miejscu przybiegła Patrycja Włodarczyk z wynikiem 7:29:57. W ten sposób zawodniczka z Jaworzna zdobyła swoje czwarte srebro na tych mistrzostwach. Trzecia była Brytyjka Kathy Wellam, której rezultat wynosi 7:43.87.

W tej samej konkurencji, tylko, że w kategorii K50 mistrzynią świata została Zofia Więciorkowska, która to finiszowała z czasem 8:06.58. Polka mieszkająca od lat w USA miała nad rywalkami dużą przewagę. Druga zawodniczka na mecie Australijka Carolyn Huell miała rezultat 8:36.93, a jej rodaczka Simone Solomon 9:15.75. Przypomnijmy, że Zofia Więciorkowska w latach od 1995 do 2000 regularnie startowała w Maratonie Nowojorskim zajmując miejsca od 10 do 15.

Mistrzem świata na 3000m w kategorii M55 został Stanisław Łańcucki, który uzyskał wynik 11:10.14. Drugi był Włoch Gianfranco Belluomo ze stratą siedmiu sekund. Na trzecim miejscu znalazł się Belg Thierry Huberland z wynikiem 11:30.09. Zawodnik ze Stalowej Woli już był blisko medalu w Perth podczas biegu na 1500m, ale ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji. W tym roku Stanisław Łańcucki zwyciężył Krynicką Milę w kategorii powyżej 40 lat rozgrywaną podczas PKO Festiwalu Biegowego.

Dorobek naszej reprezentacji wzbogacił jeszcze Mariusz Walczak, który wywalczył złoto w wieloboju rzutowym w kategorii M45.

W biegu maratońskim Tadeusz Maj zajął 13. miejsce w kategorii M50 z rezultatem 3:25:03. Zwycięzca Australijczyk Clemens Schmitt – 2:47:22.

Łącznie w Australii biało-czerwoni wywalczyli aż 51 krążki, z czego 17 złotych, 19 srebrnych i 15 brązowych. Dało nam to dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Tegoroczny wynik jest lepszy od rezultatu z poprzednich mistrzostw w Lyonie, gdzie nasi „mastersi” zgromadzili 33 medale w tym 14 złotych.

Klasyfikację medalową wygrali gospodarze, którzy wywalczyli aż 469 krążków (167-162-140).