Medale MP na 10 000m rozdane [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWY]

Opublikowane w sob., 28/04/2018 - 21:52

Po raz pierwszy w historii Łomża gościła uczestników lekkoatletycznych Mistrzostw Polski seniorów. W sobotę, najlepsi zawodnicy i zawodniczki w kraju rywalizowali tam na dystansie 10 000 m. Tytuły wywalczyli Tomasz Grycko oraz Katarzyna Rutkowska.

Mistrzostwa zagościły na Stadionie Miejskim i stały się jedną z atrakcji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Lokalny klub LŁKS Prefbet Śniadowo liczył na worek medali, zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej,

Kobiety:

W rywalizacji pań faworytką była Katarzyna Rutkowska z Podlasia Białystok, która pewnie zmierzała po swój trzeci medal krajowego czempionatu z rzędu. Zawodniczka pewnie prowadziła przez niemal 25 okrążeń, walcząc o wypełnienie minimum na Mistrzostwa Europy w Berlinie (32:50:00). Za jej plecami toczyła się zacięta walka o kolejne pozycje pomiędzy Pauliną Kaczyńską, Aleksandrą Lisowską i Olgą Ochal.

Ostatecznie złoto zdobyła wykończona samotnym biegiem Katarzyna Rutkowska, która uzyskała uzyskał wynik 33:24.08.

Na drugim miejscu uplasowała się Paulina Kaczyńska, która odrobiła stratę do rywalek . Wynik 33:29.05 dał srebrny medal MP.

Na trzecie miejsce awansowała w końcówce Olga Ochal, która uzyskała rezultat 34:14.19

Mężczyźni:

Panów podzielono na dwie serie, pod względem rekordów życiowych. Kandydatem do złota był nowy zawodnik LŁKS Prefbetu - Szymon Kulka, który spoglądał na mieszkańców miasta z plakatów promujących imprezę. Przeszkodzić chciał mu Tomasz Grycko - mistrz kraju z 2016 roku. Niestety w Łomży zabrakło Adama Nowickiego, który jest w trakcie przygotowań do ślubu.

Grupa ruszyła prowadzona przez Piotra Łobodzińskiego w roli pacemakera. Początkowo podążali za nim faworyci Tomasz Grycko i Szymon Kulka. Wydawało się, że czeka nas wyrównana walka o podium, i to do samego końca. Po ok. 3 km nieco z tylu zaczął zostawać jednak ten zawodnik pochodzący z gminy Ropa. Samotną walkę z czasem zaczął toczyć reprezentant Blizy Władysławowo.

Ostatecznie wygrał Tomasz Grycko z rekordem życiowym 28:56.04. Do minimum na mistrzostwa Europy w Berlinie zabrakło tylko sześciu sekund.

Srebro zdobył Szymon Kulka z wynikiem 29:31.63. Brąz MP – po raz trzeci z rzędu! - wywalczył Dawid Malina, z wynikiem 29:41.38

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła ekipa Podlasia Białystok w rywalizacji kobiet i Prefbet Śniadowo Łomża wśród mężczyzn.

Oprócz najlepszych zawodników w kraju, mistrzostwa miały też wyłonić reprezentantów Polski na 22. Puchar Europy w biegu na 10 000 m. Zawody odbędą się 19 maja w Londynie podczas mityngu „Night of the 10,000m PBs”. PZLA nie ogłosiło wskaźników na tę imprezę. Podajemy zatem standardy podane przez Europejskie stowarzyszenie. I tak dla kobiet był to czas 34:34.33 na 10 000 m lub 33:58 w biegu ulicznym na 10 km, a wśród mężczyzn odpowiednio 29:32.09 i 29:42. Każdy kraj może wystawić maksymalnie 6 osób.

Pełne wyniki mistrzostw: TUTAJ

Przypomnijmy, że 94. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce rozegrane zostaną w Lublinie w dniach 20-22 lipca, na wyremontowanym Stadionie Miejskim. Wtedy też sportowcy walczyć będą o medale w większości konkurencji.