Kenijskie rekordy i upadki w 2014 roku. Podsumowujemy

 

Kenijskie rekordy i upadki w 2014 roku. Podsumowujemy


Opublikowane w wt., 30/12/2014 - 12:33

Najważniejsze rekordy i zwycięstwa w 2014 r. należały do Kenijczyków. A gdzie są sukcesy, tam – zwykle - są i kontrowersje. Te nie ominęły tej biegowej nacji.

W lutym na trasie półmaratonu w Barcelonie Florence Kiplagat przekroczyła metę po 1 godzinie, 5 minutach i 12 sekundach. Poprawiła tam swoją życiówkę o ponad minutę i ustanowiła rekord świata na tym dystansie urywając z wyniku dotychczasowej rekordzistki Mary Keitany, 38 sekund.

W maju Kenijczycy dali pokaz swoich umiejętności podczas rywalizacji sztafet na Bahamach. Takie zawody odbyły się po raz pierwszy w historii. Początkowo miały się odbyć w randze mistrzostw świata, ostatecznie nie były mistrzostwami, ale i tak przyniosły dwa rekordy świata.

W Nassau w biegu rozstawnym 4x1500m Kenijczycy byli poza zasięgiem pozostałych drużyn. Skład Collins Cheboi, Silas Kiplagat, James Magut i Asbel Kiprop zwyciężył w pięknym stylu i ustanowił nowy rekord świata na tym dystansie - 14:22:22. Także Kenijki nie miały sobie równych i wybiegały czas 16:33:58.

We wrześniu inny Kenijczyk, Dennis Kimetto okazał się szybszy od Wilsona Kipsanga dotychczasowego rekordzisty świata w maratonie. Wykorzystał płaską trasę i łagodne zakręty w Berlinie, by w swoim piątym maratońskim starcie zejść poniżej 2 godzin i 3 sekund. Przekroczył linię mety z czasem 2:02:57 i ustanowił nowy rekord świata.

Kenijczycy stawali również na podium najważniejszych maratonów. Wilson Kipsang wygrał w Londynie, inni Kenijczycy zwyciężali w Rotterdamie, Tokio, Bostonie i Chicago.

Niestety Kenijczycy stali się również bohaterami afer dopingowych. Około 30 biegaczy (!) z tego kraju zostało przyłapanych na stosowaniu substancji niedozwolonych. Najgłośniejszy był przypadek najlepszej biegaczki cyklu World Marathon Majors. Rita Jeptoo, trzykrotna zwyciężczyni i rekordzistka trasy w Bostonie stosowała EPO. Niejasności pojawiły się także wokół Kipsanga, który nie był obecny podczas jednej kontroli antydopingowej.

Pomimo tych wszystkich kontrowersji, Kenijczycy pozostali najbardziej utytułowanymi zawodnikami roku, zdobywając miejsca na podium i ustanawiając rekordy tras i świata. To był ich rok.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce