Stary Sącz: przepiękne miasto partnerskie Festiwalu Biegowego

 

Stary Sącz: przepiękne miasto partnerskie Festiwalu Biegowego


Opublikowane w pon., 25/09/2023 - 12:00

Fot. Jarosław Mierzwa

Stary Sącz położony jest w Polsce południowej w samym centrum Kotliny Sądeckiej - Beskidu Sądeckiego. To idealne miejsce na jesienny wypad dla miłośników pięknej przyrody i tradycyjnej, staromiejskiej zabudowy! Przygotowaliśmy dla Was listę najbardziej wyjątkowych miejsc i zabytków, które warto zobaczyć przy okazji wycieczki do Starego Sącza. Zobaczcie sami!

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko
Enklawa znajduje się w widłach górskich rzek Dunajca i Popradu w granicach Starego Sącza. To miejsce “oddane” naturze – kiedyś mieściła się tu żwirownia, przekształcona przez naturalną sukcesję. Składa się z obserwacyjnych drewnianych ścieżek (o długości około 400 m) meandrujących między bagnami, jeziorkami i zaroślami oraz dwóch konstrukcji zwanych czatowniami o niezwykle oryginalnych, geometrycznych kształtach.

Miejsce pełni rolę edukacyjną – uświadamia, jak wielka jest siła przyrody i uzupełnia sieć miejsc turystyczno wypoczynkowych, gdzie można spędzić czas z rodziną. Enklawa jest dostępna zarówno dla mieszkańców, turystów, piechurów, osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Obowiązuje zakaz jazdy na rowerze. Kameralna, spokojna i cicha przestrzeń zachęca do spacerów i podglądania przyrody. Na terenie obiektu umieszczone grawerowane tablice z wizualnymi i tekstowymi informacjami o lokalnej faunie i florze.

Stary Sącz. Fot. Wojciech Wójcik

Zabytkowe centrum miasta
Stare Zespół staromiejski Starego Sącza wraz z klasztorem Sióstr Klarysek jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa polskiego. Miasto i klasztor były świadkami istotnych wydarzeń i procesów dziejowych oraz miały związek z ważnymi postaciami z historii Polski. Dzieje Starego Sącza i nierozerwalnie z nimi związane dzieje klasztoru Sióstr Klarysek ukazują rolę i znaczenie kobiet z rodów panujących w życiu społecznym i gospodarczym Polski Piastów. W obszarze miasta nagromadzone są liczne zabytki, z których najcenniejszy jest zespół klasztorny Sióstr Klarysek z gotyckim kościołem klasztornym, nowożytną zabudową klasztorną oraz zespołem fortyfikacji. Kompletność założenia, czytelność i jakość nawarstwień historycznych stawiają klaryski sądeckie w rzędzie z najcenniejszymi założeniami klasztornymi w kraju.

Wielką wagę mają też zbiory dzieł sztuki zgromadzone w klasztorze. Wyróżnienia wymagają gotyckie obrazy tablicowe, średniowieczna rzeźba, ale także doskonałe przykłady malarstwa sakralnego doby sarmatyzmu (XVII i XVIII w., akcenty aktualizacji kostiumowej w wyobrażeniach scen i postaci religijnych), czy szeroki pod względem chronologicznym wybór rzemiosła artystycznego. Potwierdzeniem rangi historycznej i dokumentalnej zespołu są zachowane klasztorne zbiory biblioteczne, archiwalia i dokumenty życia monastycznego, w tym cenne zapisy nutowe śpiewów i muzyki kościelnej.

Fot. Jarosław Mierzwa

Leśne Molo
Oddane pod koniec 2021 roku Leśne Molo na Miejskiej Górze w mig zdobyło serca gości i mieszkańców. Każdy chce mieć zdjęcie z kładki zawieszonej wśród drzew, rzucić okiem na spektakularny pejzaż ze Starym Sączem na pierwszym planie, albo zaglądnąć do szklanych kul i dowiedzieć się, co wyrośnie z kijanki. Miejska Góra od zawsze była ulubionym miejscem spacerów i wycieczek. Trudno się zresztą dziwić – to rozległy, prawdziwy las, żaden park. Poza tym przy odrobinę wysiłku, z góry mamy piękny widok na przytulony do niej od wschodu Stary Sącz i Kotlinę Sądecką.

Widok z platformy na końcu trasy jest  rzeczywiście oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. U
stóp Stary Sącz z najważniejszymi budowlami, dalej Poprad wpadający do Dunajca, Nowy Sącz i wzgórza za nim, po prawej szczyty Gór Grybowskich, najdalej na zachód wysuniętego pasma Beskidu Niskiego z Jaworzem, Marganią Wyżną i Kozim Żebrem.  

Park Krajobrazowy
Popradzki Park Krajobrazowy jest terenem o niezwykłych wartościach przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych. Malownicze doliny Dunajca i Popradu, zalesione pasma górskie Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, a także bogactwo przyrodnicze to podstawowe walory, którymi Park ten może się poszczycić. Miarą jego wartości niech będzie fakt utworzenia obszaru Natura 2000 „Ostoja Popradzka” w znacznym stopniu pokrywającego się z obszarem Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jeśli dołożymy do tego uzdrowiska słynące z wód leczniczych, otrzymamy jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w Polsce. Fot. Jarosław Mierzwa i Wojciech Wójcik

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce