Koral Maraton: Rodzynek Grzegorz Czyż. Kuszące auto

Opublikowane w śr., 07/09/2016 - 09:59

Koral Maraton jest stałym punktem zmagań podczas Festiwalu Biegowego. Nie zawsze jednak start i meta znajdowały się na krynickim Deptaku. W tym roku biegacze zmierzą się z królewskim dystansem już po raz siódmy.

2010

Pierwsza edycja przypadła na 2010 r. 12 września o godzinie 9:00 w deszczowych warunkach, biegacze wyruszyli z Nowego Sącza w stronę Krynicy. Zwyciężył Węgier Erkolo Askenafi, który uzyskał czas 2:33:29. Drugi na mecie był Bogdan Dziuba z ponad 30 sekundami starty. Wśród pań trymowała Renata Kalińska z wynikiem 2:58:46. Zmagania ukończyło 304 maratończyków, w tym pomysłodawca Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju Zygmunt Berdychowski (czas 4:18:51).

2011

W kolejnej edycji trasa nabrała obecnego kształtu. Zawody prowadziły z Krynicy w kierunku Muszyny, następnie do Tylicza prze Jastrzębik i Romę – oba te miejsca na stałe pisały się w krajobraz festiwalowego maratonu z uwagai na wymagania, jakie stawiają biegaczom. Meta premierowego znajdowała się w miejscu startu.

Zmagania ukończyły 438 osoby. Triumfował Grzegorz Czyż z czasem 2:43:33 i jest to jak do tej pory jedyna wygrana Polaka w Koral Maratonie.

Wśród pań najlepsza okazała się Danuta Piskorowska z wynikiem 3:03:56. W zmaganiach wziął udział m.in. były wicepremier oraz minister finansów Grzegorz Kołodko, który uzyskał rezultat 4:56:19.

2012

W 2012 roku zwyciężył Kenijczyk Vincent Kipchirchir z czasem 2:24:12. Najlepszym z Polaków był krakowianin Andrzej Lachowski, który uzyskał rezultat 2:29:29, który dał mu piąte miejsce. Wśród kobiet zwyciężyła Ukrainka Valentina Poltavska, która pokonała trasę w 2:55:36. Najlepsza z Polek była Emilia Zielińska, która zajęła szóste miejsce z wynikiem 3:17:31. Zmagania ukończyło 485 osób.

2013

Rok później maraton zwyciężył Kenijczyk Wycliffe Kipkorir Biwott z wynikiem 2:23:53. To aktualnym rekord krynickiej trasy. Najlepszy z Polaków był Kamil Sieracki, który zajął trzecie miejsce z rezultatem 2:34:44. Wśród pań trymowała Rumunka Elena Daniela Cirlan, która uzyskała rekordowy czas 2:41:53. Najlepsza z Polek była Krystyna Kuta z rezultatem 2:58:42. Metę przekroczyły 525 osoby.

2014

W 2014 triumfował Kenijczyk Joel Maina Mwangi, uzyskując czas 2:33:01. Drugi był Rafał Czarnecki z rezultatem 2:35:54. Wśród pań jako pierwsze metę przekroczyła Węgierka Tunde Szabo z wynikiem 2:51:38. Najwyżej notowaną Polką była Maria Kawiorska, która z czasem 3:46:01 zajęła czwarte miejsce. W rywalizacji wzięło udział 343 biegaczy.

2015

Ostatnią edycję Koral Maratonu zwyciężył po raz drugi z rzędu Joel Maina Mwangi, uzyskując czas 2:31:18. Tuż za nim na mecie pojawił się Bartosz Olszewski z 18 sekundami straty. Wśród pań najlepsza okazała się Kamile Perucka z czasem 03:02:42. Maraton ukończyło 305 biegaczy. W ramach zawodów rozegrano Mistrzostwa Polski Masters w maratonie.

Łącznie sześć edycji Koral Maratonu ukończyło 2400 biegaczy. Wśród uczestników rozlosowano sześć samochodów osobowych, ufundowanych przez sponsora biegu firmę Koral. Każda losowanie to inna historia. W 2014 roku Rafał Biskup wygrał, chociaż gdyby wszystko poszło zgodnie z planem to nie powinien w ogóle wystartować w Krynicy. Planował bowiem start w Biegu 7 Dolin. Na szczęście dla siebie pomylił dni rozgrywania ultramaratonu. Wystartował na 42,195 km i zwyciężył. Na swój sposób oczywiście. Do domu mógł wrócić nowym autem.

Koral Maraton tradycyjnie odbędzie się ostatniego dnia PKO Festiwalu Biegowego, start o 8:30. Sam Festiwal rozpocznie się 9 września. Jak do tej pory chęć udziału w maratonie wyraziło 480 osób, w samym Festiwalu – ponad 11 000! Zapisy trwają – TUTAJ.