Kenijczycy najlepsi na 15 km. Polacy współpracowali

Opublikowane w pt., 11/09/2015 - 22:42

Najdłuższym biegiem pierwszego dnia 6 PZU Festiwalu Biegów były zmagania na dystansie 15 km. Ton rywalizacji nadawali obcokrajowcy. Tuż przed zapadnięciem zmierzchu z Krynickiego Deptaku wystartowali uczestnicy biegu na 15 km. Na biegaczy czekała wymagająca trasa, w tym dwukrotny podbieg na kultową Romę. Na finiszu zawodników wspierały brawa zgromadzonych kibiców.

Zwyciężył Kenijczyk Joel Maina Mwangi, który zwyciężył z czasem 49 minut i 7 sekund. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Andrii Starzynski z 15 sekundową stratą. Na podium znalazł się też Węgier Tamas Nagy z czasem 49 minut i 26 sekund.

Najszybszym z Polaków był Grzegorz Czyż, który zajął 5. miejsce z wynikiem 57 minut i 12 sekund. Zawodnik z Bogumiłowic do mety zmierzał w towarzystwie Marka Dzięgielewskiego. Żaden z nich nie wydawał się być jednak zainteresowany bezpośrednią walką. Ostatecznie Dzięgielewski był 6. ale z identycznym wynikiem.

- Pogoda była dziś dobra do biegania takich dystansów. Trasa tego biegu jest wymagająca. Są dwa podbiegi. Nie zakładałem sobie żadnego czasu. Tylko chciałem wygrać swoją kategorię wiekową M50. Udało się. Biegłem z najlepszym 40-latkiem Grzegorzem Czyżem. Chyba pierwsi razem przekroczyliśmy linie mety. Razem współpracowaliśmy przez cały bieg i nie chcieliśmy się ścigać na finiszu- powiedział Marek Dzięgielewski.

Na 7. pozycji finiszował Radosław Czarnecki, drugi zawodnik ubiegłorocznego Koral Maratonu  - Warunki do biegania były optymalne. Trasa była bardzo trudna. Wystartowałem na 15 km jednak tylko treningowo. Było to dla mnie dobre przetarcie przed niedzielnym maratonem.- powiedział biegacz z  Bliżyna.

Wśród kobiet zwyciężyła Kenijka Korir Rebecca Jepchirchirz czasem 59 minut i 11 sekund, która o 7 sekund wyprzedziła Agnes Chebet. Trzecia była Rumunka Elena Daniela Carlan z wynikiem 1 godzina i 6 sekund. Najlepsza z Polek – Anna Skjalska była czwarta z rezultatem 1 godzina 10 minut i 19 sekund.