Gwiazdy, trenerzy, lekarze. Forum Sport, Zdowie, Pieniądze 2015

 

Gwiazdy, trenerzy, lekarze. Forum Sport, Zdowie, Pieniądze 2015


Opublikowane w wt., 15/09/2015 - 14:04

Podczas tegorocznego Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze nie sposób było się nudzić. O swoich startach, karierze, planach, marzeniach opowiadały gwiazdy polskiego biegania górskiego i ultra z Marcinem Świercem i Izą Zarorską na czele. Były też spotkania z lekarzami, trenerami, specjalistami od organizowania zawodów oraz wielkimi pasjonatami sportu takimi jak himalaista Ryszard Pawłowski czy globtroter Marek Śliwka.

To na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze dowiedzieliśmy się o kulisach zejścia z trasy Biegu 7 Dolin dwójki faworytów Magdy Łączak i Pawła Dybka. – Chyba było za dużo kilometrów podczas przygotowań. Stąd wziął się uraz przyczepu ścięgna mięśnia płaszczkowatego – opowiadał ten ostatni.

Kamil Leśniak, nasz ultras opowiadał w wypełnionej po brzegi sali o swoim ostatnim starcie w UTMB. – Wiedziałem, że ten bieg jest nieprzewidywalny. W tym roku podchodziłem do niego z dużym respektem. Pierwsze kryzysy były dla mnie znośne. Jednak po 50 kilometrach pojawiły się problemy z żołądkiem. Miałem odruchy wymiotne po każdym posiłku, który zjadłem. Wiedziałem jednak, że muszę jeść. Chciałem dorównać Piotrowi Hercogowi, ale w tym dniu był po prostu nieosiągalny.

Niezwykłym doświadczeniem była rozmowa z Januszem Wąsowskim. – Poproszono mnie bym odpowiedział na pytanie, czy każdy biegacz może ukończyć maraton poniżej trzech godzin – powiedział trener Yareda Shegumo na początku spotkania. – Według mnie nie każdy. Na pewno trudniej mają np. osoby, które ważą 85 kg. Im mniejsza waga tym lepszy bieg.

O niuansach treningu opowiadał też kolejny wielki szkoleniowiec - Dariusz Kaczmarski. Jego tezy często budzą w środowisku biegowym kontrowersję, ale nie można pozostać wobec nich obojętnym. – Uważam, że powinno być mniej startów, a więcej przygotowań. – U nas za dużo czasu poświęca się na sam bieg. Wiele rzeczy róbmy też na łapu capu, tracąc energię na nic. Namawiam ponad to do tego, by raz na 4 lata przez jeden rok trenować na 50% możliwości. Dajmy organizmowi szansę na odpoczynek – opowiadał.

Dużo miejsca podczas krynickiej imprezy zajmowała problematyka zdrowia. Dzięki współpracy z Kliniką Rehabilitacji Sportowej ORTOREH, która była patronem medycznym Forum, poruszyliśmy temat najczęstszych kontuzji biegacza oraz sposobów ich zapobiegania oraz leczenia. – Podstawowym błędem wielu biegaczy jest to, że będąc amatorami chcą trenować jak zawodowcy i biegać po 200 km w tygodniu. A tak się nie da, choćby ze względu na pracę zawodową – zauważyła specjalistka ORTOREH-u Ewa Witek-Piotrowska. – Nagle okazuje się, że brakuje czasu na sen i rodzinę.

– Najważniejsza jest diagnostyka – mówił z kolei Łukasz Chojecki podczas wykładu poświęconego urazom kolan. Z reguły już badania USG pokazują stan zapalny. Jednak potwierdzić diagnozę można rezonansem magnetycznym. Leczenie to przede wszystkim rehabilitacja i rozciąganie.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Katarzyna Biłous, specjalistki od ożywienia. – Dieta biegacza bardzo różni się od zdrowej diety zwykłego kanapowca. Jeśli zjemy na śniadanie bułkę z szynką i masłem, to zwyczajnie nie będziemy mieli mocy.

Sporo miejsca sporo poświęcono też błonnikowi, który choć na co dzień jest pożądany w diecie to tuż przed treningiem, a zwłaszcza zawodami, może narobić sporo szkody. - Błonnik to taki wycior, który ma za zadanie wyczyścić nasz przewód pokarmowy. Wyobraźmy sobie teraz, że taki wycior skacze nam w żołądku a później w jelitach przez cały bieg (…) Niebezpieczne są zwłaszcza bułki pełnoziarniste. Warto je jeść po treningu albo na długo przed. Ale nigdy na śniadanie w dniu zawodów – mówiła Katarzyna Biłous.

W ciągu 3 dni Festiwalu Biegowego odbyło się w sumie 27 wykładów, warsztatów i dyskusji. Uczestniczyło w nich kilkaset osób. Relacje i krótkie podsumowania kolejnych znajdziecie w naszym portalu - wszystkie oznaczone są prefiksem FSZP. Polecamy. 

Czekamy na Wasze opinie. Co Wam się podobało, czego brakowało, jakich gości chcielibyście widzieć podczas przyszłorocznego Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze? Zapraszamy do dyskusji! 

MGEL

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce