Faworyci Festiwalu - lista jeszcze niepełna

Opublikowane w czw., 08/09/2016 - 13:43

Już blisko 11 300 osób zgłosiło się do 7. PKO Festiwalu Biegowego. Każdy przyjeżdża z własnymi planami - dla jednych ważny jest dobry wynik, dla drugich miejsce na podium, a dla innych po prostu dobra zabawa. Spójrzmy kto może walczyć w tym roku o czołowe lokaty w wybranych biegach ulicznych.

Koral Maraton

W biegu na królewskim dystansie ciekawie zapowiada się pojedynek pomiędzy Grzegorzem Czyżem a Rafałem Czarneckim. Pierwszy z wymienionych jest jak do tej pory jedynym polskim zawodnikiem, który zwyciężył krynicki maraton. W 2011 r. zawodnik z Bogumiłowic triumfował z czasem 2:43:33. Natomiast Rafał Czarnecki w 2014 roku zajął drugie miejsce z wynikiem 2:35:54, będąc wówczas pierwszym z Polaków na mecie. Zawodnik z Bliżyna z pewnością ma apetyt na wygraną.

Wśród pań o wysoką lokatę powinna się pokusić Anna Bodziony. W tym roku zawodniczka reprezentująca barwy Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro wywalczyła złoty i srebrny medal Mistrzostw Europy INAS. Przed rokiem Pani Anna była piata z wynikiem 3:39:39. Tuż przed nią finiszowała Anna Skalska - Ambasadorka Festiwalu Biegowego, która uzyskała rezultat 3:23:05. Zawodniczka z Bytomia w 2013 roku ustanowiła swój rekord życiowy w maratonie wynoszący 3:13:35. W tym roku panie znów spotkają się na trasie.

Konsol Półmaraton

Wśród zgłoszonych zawodników jest już Kenijczyk Musyimi Dominic Mailu, tegoroczny zwycięzca PKO Nocnego Półmaratonu we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska zawodnik z Afryki uzyskał czas 1:03:04.

O tytuł najlepszego Polaka będzie z pewnością walczył doświadczony Marek Dzięgielewski. Zawodnik z Płońska legitymuje się rekordem życiowym w półmaratonie wynoszącym 1:10.58 z 2009 roku. W zeszłym roku zawodnik uplasował się na dziewiątej pozycji wśród mężczyzn.

Wśród pań o wysoką pozycję powinna walczyć Lidia Czarnecka, żona Rafała. Zawodniczka legitymuje się rekordem życiowym w maratonie na poziomie 3:18:38. Podczas niedawno Półmaratonu Wtórpol zawodniczka uplasowała się na szóstym miejscu z wynikiem 1:36.26 – co dało jej szóste miejsce wśród kobiet (trzecia z Polek). W Skarżysku Kamiennej państwo Czarneccy zwyciężyli Mistrzostwa Polski par małżeńskich.

Życiowa Dziesiątka o Puchar Radia RMF FM

Gwiazdą biegu kobiet będzie Matylda Kowal, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro i mistrzostw Europy w Amsterdamie w biegu na 3000m z przeszkodami. Zawodniczka Resovii Rzeszów na swoim koronnym dystansie legitymuje się rekordem życiowym 9:35.13. Rezultat ten został ustanowiony podczas igrzysk w Rio. Zawodniczka rok rozpoczęła od zwycięstwa w 25. Gorlickim Biegu Sylwestrowym z czasem 33:59.

Wśród mężczyzn faworytów jest co najmniej dwóch. Artur Kozłowski, wielokrotny medalista Mistrzostw Polskich w biegach ulicznych, olimpijczyk z Rio de Janeiro w maratonie, już wrócił do pełnej dyspozycji po tamtym starcie i zapowiada walkę o wygraną. Podobny plan ma Szymon Kulka – potrójny mistrz kraju A.D. 2016 w biegach na 5, 10 km oraz półmaratonie. Zapowiada się pasjonujący pojedynek!

Swoje trzy grosze będzie chciał dorzucić Ukrainiec Andrzej Starzyński. Zawodnik Chemika Puławy w zeszłym roku podczas Życiowej Dziesiątki uzyskał czas 30:14, który dał mu szóste miejsce. Wśród Polaków o miejsce w czołówce powalczą też Hubert Ćwik (rok temu czas 33:47) oraz Michał Jemioł (rok temu 33:49).

15 km

Piątkowy bieg na 15 km zapowiada się jako przetarcie przed startami docelowymi. W zmaganiach wezmą udział m.in Ukrainiec Andrzej Starzyński, Grzegorz Czyż, Marek Dzięgielewski, Michał Jemioł oraz Bartłomiej Olbrych.

Bieg Nocny na dystansie 7 km

Do programu Fetiwalu Biegowego powraca Bieg Nocny na dystansie 7 km. W ubiegłym roku zmagania odbywały się na dystansie o dwa kilometry krótszym. Wówczas ósmą pozycję wywalczył Adrian Graczyk z Czarnkowa, który i tym razem pojawi się na starcie. W 2014 roku, w ramach Nocnego Minimaratonu drugi był Michał Jemioł. Również Kielczanin jest wśród zawodników zgłoszonych do tegorocznego biegu na 7 km.

Nocny Bieg Rodzinny 5 km o Puchar „Przeglądu Sportowego”

Pod nieobecność rodziny Pobłockich, która zwyciężała ubiegłoroczne zmagania, faworytami wydają się być państwo Lizak, którzy rok temu w klasyfikacji generalnej zajęli trzecie miejsce. Wojciech Lizak finiszował wówczas indywidualnie jako trzeci z czasem 14:13. Łatwo jednak wygranej nie oddadzą się rodziny Lenkiewiczów, Pokrzywińskich czy też Szafarczyków. To będzie prawdziwa zabiegana familiada!

7. PKO Festiwal Biegowy rozegrany zostanie w dniach od 9 do 11 września. Zgłoszenia trwają, więc jest szansa że kolejni zawodnicy i zawodniczki zasilą stawkę.