Broń się biegaczko! Samoobrona w Krynicy

 

Broń się biegaczko! Samoobrona w Krynicy


Opublikowane w czw., 17/09/2015 - 09:35

Panie uczestniczące w 6. PZU Festiwalu Biegowym, poza walką o kolejne życiówki i sportowymi emocjami, mogły dzisiaj wziąć udział w warsztatach o samoobronie, prowadzonych przez funkcjonariuszy ZK Rawicz oraz policjantów z Komendy Wojewódzkiej. Spotkanie pod nazwą „Broń się biegaczko!” odbyły się dwukrotnie, dzięki czemu mogły w nich uczestniczyć zawodniczki startujące na różnych dystansach. Przyszło też wielu panów zainteresowanych samoobroną.

Funkcjonariusze uświadomili uczestnikom, w jaki sposób napastnicy wybierają swoje potencjalne ofiary. Podkreślili ich umiejętności w zakresie analizy postawy ciała, znajomość fundamentalnej komunikacji niewerbalnej. – Cały proces wyboru trwa zaledwie 7 sekund! – ostrzegali. – Więc na reakcję mamy naprawdę niewiele czasu. By to zademonstrować, wcielili się w rolę napastników i, za zgodą uczestników warsztatów, pokazali im formy ataku i możliwej obrony.

Zajęcia zaczęły się od subtelnych ataków, poprzez ataki werbalne, czyli krzyki, agresywne zaczepki, po ataki niewerbalne, takie jak szturchanie, odpychanie i próby wyrywania torebek, plecaków. Kobiety mogły się nauczyć, jak zatrzymać napastnika poprzez ostrą reakcję werbalną i gest. Każda z nich mogła to przećwiczyć.

– Z rozbawieniem i niejakim oszołomieniem przyjęliśmy temat dotyczący taktyki „werbalnego judo”, polegającej na obezwładnieniu krzykiem. Okazało się, że nie każdy potrafi krzyczeć i, że prawidłowo krzycząc, nie powinniśmy odczuwać bólu gardła… – Mówiła Hanna Styczeń, uczestniczka warsztatów. – Później grupowo ćwiczyliśmy…. wrzaski.

Pod koniec spotkania można było też posłuchać pani psycholog, która tłumaczyła, w jaki sposób mowa ciała sprawia, że jesteśmy przez agresorów postrzegani jako potencjalne ofiary. Okazuje się bowiem, że nie każdy człowiek jest tak samo narażony na atak agresji. Co ważniejsze, mamy spory wpływ na poziom swojego zagrożenia. Dzięki dzisiejszemu spotkaniu biegaczki dowiedziały się, w jaki sposób minimalizować zagrożenie podczas treningów oraz jak skutecznie się bronić w razie ataku.

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce