Warszawa: Kameralny trening z historią w tle [ZDJĘCIA]

 

Warszawa: Kameralny trening z historią w tle [ZDJĘCIA]


Opublikowane w czw., 10/07/2014 - 08:53

Za nami pierwszy z trzech treningów przygtowujących biegaczy do 24. Biegu Powstania Warszawskiego pn. „Z historią w tle”. W porównaniu z ubiegłym rokiem nie dopisała frekwencja, w czym spora „zasługa” nie najlepszej pogody. Jednak osoby które wzięły udział w środowych zajęciach, nie mogą żałować.

W środowy wieczór o godzinie 19 uczestnicy zebrali się przy Pomniku Umschlagplatz przy ul. Stawki. Niestety zajęcia tym razem miały pecha - na godzinę przed rozpoczęciem biegowej lekcji historii w Warszawie zaczął padać ulewny deszcz. Prawdopodobnie wystraszył on większość potencjalnych uczestników treningu. Chociaż na kilka minut przed zajęciami po burzy wyszło słońce, to nie wpłynęło to już znacząco na frekwencję.

Dziesięć osób które pojawiły się na spotkaniu nie mogły jednak narzekać. Po opadach pogoda zrobiła się idealna do biegania. Nie było już tego upału jak w ciągu dnia. W kameralnej atmosferze można było rozpoczynać trening z historią w tle.

Po chwili wprowadzenia, zaczęła się rozgrzewka. Następnie do głosu doszedł przewodnik, który opowiedział o historii miejsca w którym się znajdowaliśmy. Pomnik został odsłonięty 18 kwietnia 1988, w przeddzień 45. rocznicy wybuchu powstania w Gettcie Warszawskim. Miejsce upamiętnia nieistniejącej już rampę kolejową, z których odchodziły transportu do obozów zagłady.

Następnym uczestnicy treningu ruszyli w stronę Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy zbiegu ulic Andersa, Stawki oraz Muranowskiej. Monument przedstawia stos krzyży na wagonie kolejowym, który ustawiony jest na torach. Na każdym z 41 podkładów szynowych widnieje nazwa miejscowości znanych z kaźni narodu polskiego w ZSRR.

Kolejnym punktem historycznego treningu było obiegniecie stadionu Polonii Warszawa od strony Międzyparkowej. Kolejne etapy to Krzyż Członków Tajnego Rządu z Powstania Styczniowego na terenie Fortu Legionów i Brama Straceń na terenie Cytadeli. Przy każdym z tych miejsc był czas na na kilka ćwiczeń oraz wiadomości, które trudno znaleźć byłoby znaleźć od razu książkach czy internecie.

- Staram się żeby te treningi były ciekawe dla słuchaczy. Jeśli ktoś był rok temu i przyjdzie teraz, to na pewno nie poczuje monotonii. Odświeżam wiadomości i dodaje nowe rzeczy. Uważam nawet, że jeśli będą przychodziły osoby, które już brały udział rok temu w akcji, to tylko dobrze będzie świadczyć - powiedział nam Ernest Łuczak, wolontariusz z Muzeum Powstania Warszawskiego, który tak jak rok temu wcielił się w rolę biegającego przewodnika.

Cykl treningów ma za zadanie przygotować biegaczy do Biegu Powstania Warszawskiego nie tyle pod względem motorycznym ale merytorycznym. Jednak o prawidłowy sposób przebiegu zajęć dbają trenerzy z grupy Skrzydlaci.pl. - Chciałbym żeby to były ćwiczenia, które każdy może spokojnie wykonać. Nie zabraknie ćwiczeń ogólnorozwojowych. Dostosujemy tempo do najwolniejszej osoby. Nie będziemy się forsować, chyba, że przy Cytadeli uczestnicy będą chcieli wykorzystać nachylenie terenu to możemy tam zrobić trochę podbiegów - powiedział nam trener Michał Łasiński.

Kolejny trening odbędzie się 16 lipca o godzinie 19:00. Zbiórka odbędzie się przy Pomniku Kościuszkowców w pobliżu ul. Wybrzeże Szczecińskie. Udział w treningach jest darmowy.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce