Ostrów Wielkopolski: Biegiem uczyli i promowali historię regionu

 

Ostrów Wielkopolski: Biegiem uczyli i promowali historię regionu


Opublikowane w pon., 27/10/2014 - 14:59

Ponad 700 osób zgromadziła 52. edycja Biegu Republiki Ostrowskiej. Zawody upamiętniają ważną dla Ostrowa Wielkopolskiego wydarzenie jakim było wystąpienie przeciw władzy pruskiej w 1918 roku.

Biegi historyczne stają się coraz bardziej popularne. Liczba osób chcących zademonstrować swój patriotyzm poprzez udział w biegach związanych ze świętem Niepodległości systematycznie rośnie. Nie inaczej było w Ostrowie Wielkopolskim.

W tym roku bieg główny ukończyło 667 osób, czyli o 41 więcej niż w zeszłym roku. Rekordowa frekwencja (co ciekawe, po raz pierwszy zafunkcjonowały tu opłaty startowe) nie była jedyną rzeczą która sprawiła, że organizatorzy są zadowoleni z przebiegu zawodów.

- Dopisała nam pogoda. Również nowa trasa, prowadząca zupełnie nowymi ulicami sprawiła, że biegacze byli zadowoleni. Takie mamy sygnały. Uczestnicy mieli do pokonania dwie pętle, wszystko rozgrywane było na płaskim, szybkim odcinku, sprzyjającym bieganiu - powiedziała nam Danuta Skrzypczak, kierownik Referatu Sportu Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, współorganizator imprezy.

Atutem zawodów jest to, że podkreślają wagę lokalnych wydarzeń w walkę o wolność, co tylko buduje lokalny patriotyzm. Nie inaczej było i w tym roku.

- Trzy lata temu zmieniliśmy nazwę biegu z Biegu Niepodległości na Bieg Republiki Ostrowskiej. Nawiązuje to do naszej historii, bowiem to tu na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku nastąpiło zwarcie mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego przeciw zaborowi pruskiemu. W efekcie osoby tu żyjące uzyskały szereg udogodnień, które funkcjonują do dziś - dodaje Danuta Skrzypczak.

Na dziesięciokilometrowej trasie najszybszy okazał się zawodnik z Ukrainy - Yuriy Blahodir, który finiszował z czasem 32 minuty i 24 sekundy. Gośc ze Wschodu, a przy tym stały bywalem polskich tras, zaledwie o dwie sekundy wyprzedził Marcina Zagórnego. Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Witkowskiemu, który do zwycięzcy stracił ponad półtorej minuty.

Wśród kobiet jako pierwsza linie mety przekroczyła Karolina Pilarska, która zwyciężyła z czasem 35 minut i 33 sekundy. Druga była Tatiana Kozubowa, która miała osiem sekund straty. Najniższe miejsce na podium zajęła Justyna Krawczyk.

Pełne wyniki znajdziecie w KALENDARZU IMPREZ. Uzyskane rezultaty możecie wpisać do tabel Ligi Festiwalu Biegowego w kat. „Najlepszy biegacz 5-10-15”.

Na wszystkich uczestników na mecie czekał medal z wizerunkiem orła z czasów Republiki Ostrowskiej. Natomiast druga strona medalu przypominała o 300-leciu relokacji miasta. Cenna pamiątka i lekcja historii.

RZ

fot. organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce