Kenijska dominacja w Półmaratonie WTÓRPOL w Skarżysku Kamiennej [ZDJĘCIA]

Opublikowane w ndz., 24/08/2014 - 15:12

Blisko 500 osób ukończyło sobotni Półmaraton WTÓRPOL w Skarżysku Kamiennej. Impreza zamknęła krajową część rywalizacji w Lidze Festiwalu Biegowego.

Była to już 14. edycja skarżyskiej „połówki”, jak popularnie określane są uliczne biegi na dystansie 21,097 km. Wysoki poziom organizacyjny oraz atrakcyjne nagrody sprawiły, że do województwa świętokrzyskiego ponownie przyjechali mocni Kenijczycy czy Ukraińcy. Wymagającą trasę, która dwukrotnie prowadziła przez Górę Baranowską, najszybciej pokonali Mbithi Robert Wambua i Agnes Chabet. Mbithi pobiegł najszybciej w historii imprezy, uzyskując czas  1:03:15.

Wśród Polaków najlepiej spisali się trzecia na mecie Ewa Brych Pająk z Częstochowy oraz ósmy w stawce mężczyzn Rafał Czarnecki z Bliżyna. Aplauz kibiców ponownie wzbudził niepełnosprawny biegacz Robert Pawłowicz, który całą trasę pokonał podpierając się kulami. Zajęło mu to 3 godziny i kwadrans. – Niezniszczalny – skomentował Tomasz Wąsowski, dyrektor imprezy.

Gościem honorowym półmaratonu był Zbigniew Bródka. Dla złotego panczenisty z Soczi był to niejako powrót sentymentalny, bo biegał w Skarżysku jeszcze w czasach szkolnych, w makroregionalnych zawodach w biegach przełajowych. Cieszył się z wysokiej frekwencji imprezy i „zainteresowania ludzi aktywnością fizyczną”. Szczególnie młodzieży, która miała tu swój minipółmaraton na dystansie 2,1 km.

W Skarżysku rozdano też Medale Mistrzostw Polski w Półmaratonie... Małżeństw. Rywalizowało 18 par, zwyciężyli Izabela i Krzysztof Komarowie z Kunowa.

Pełne wyniki znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Półmaraton Wtórpol był 48. eliminacją Ligi Festiwalu Biegowego, cyklu, w którym przez cały rok polscy biegacze zbierają punkty do trzech klasyfikacji – w biegach krótkich, górskich i maratonach. Finałem Ligi będą wybrane konkurencje PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój.