Sok z buraków dla biegacza. Dopinguj się legalnie

 

Sok z buraków dla biegacza. Dopinguj się legalnie


Opublikowane w czw., 23/01/2014 - 12:56

Buraki, mimo że są łatwo dostępne, tanie, możemy długo je przechowywać oraz przygotować z nich mnóstwo potraw (np. barszcz, ćwikła, surówki na zimno i na ciepło, sok), nie występują w naszych domach zbyt często. To wielka szkoda dla naszego organizmu. Dlaczego?

Warzywa te są łatwostrawne i przy niskiej zawartości kalorii charakteryzują się bogactwem składników mineralnych i witamin, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Buraki pobudzają apetyt, odświeżają oraz odkwaszają organizm (mają właściwości alkalizujące, wspomagają pracę wątroby, zwiększają wydalanie kwasu moczowego).

Czysty, niezabielany barszcz czerwony to doskonały napój regenerujący. Bogactwo składników mineralnych i witamin wspomaga pracę naszego organizmu i zapobiega chorobom.

Najważniejsze składniki buraków oraz ich funkcje:

  • Składniki mineralne, takie jak magnez i potas, wspomagają leczenie nadciśnienia tętniczego krwi, chorób układu krążenia oraz regulują napięcie naczyń krwionośnych.
  • Witaminy z grupy B pomagają obniżyć stres, zwalczać depresję i napięcie nerwowe. Dodatkowo pozytywnie wpływają na naszą koncentrację, refleks, pamięć i prawidłowy sen;
  • Kwas foliowy ochrania przed wystąpieniem niedokrwistości oraz bierze udział w produkcji hormonu szczęścia (serotoniny).
  • Metale, takie jak rubid oraz cez, wykazują działanie przeciwnowotworowe.
  • Betacyjany zapobiegają niszczeniu witaminy C, zwalczają bakterie i toksyny.
  • Antyoksydanty chronią przed działaniem wolnych rodników.
  • Saponiny wiążą cholesterol w jelitach, co zapobiega powstawaniu miażdżycy.
  • Betaina zwiększa przyswajanie białka oraz wspomaga pracę wątroby.
  • Błonnik wspomaga trawienie i przyspiesza przemianę materii.

Pij sok z buraków, a poprawisz swoją wydolność!

Pojawia się coraz więcej badań naukowych (np. University of Exeter), które potwierdzają pozytywny wpływ soku z buraków na wytrzymałość (wzrost nawet o 16%!). Azotany zawarte w burakach powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co wiąże się ze wzrostem ukrwienia serca oraz spadkiem ilości tlenu potrzebnej do pracy mięśni podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Umożliwia to wydłużenie czasu aktywności i pokonywanie większych obciążeń, a tym samym osiąganie lepszych wyników sportowych. Coraz częściej mówi się o soku z buraków jako o legalnym dopingu!

Czy każdy sok jest dobry?

Najlepsze i najzdrowsze będą świeżo wyciskane soki z buraków, które sami przygotujemy w domu oraz soki butelkowane o krótkim terminie ważności.

Nutricus.pl – partner Karty Biegacza

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce