Ruszyły zapisy na 9 Bieg po Oddech Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

 

Ruszyły zapisy na 9 Bieg po Oddech Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą


Opublikowane w wt., 09/04/2024 - 11:12

  •  „Bieg po Oddech” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.
  • Biegacze, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogą 1 września stanąć na starcie Biegu w Zakopanem, a chcą wesprzeć inicjatywę na odległość, mogą to zrobić z dowolnego miejsca na świecie i swój wynik zarejestrować online. 1 kwietnia br. rozpoczęła się część wirtualna 9.Biegu po Oddech.
  • Każdy uczestnik wydarzenia, wykupując pakiet startowy pomaga w walce z mukowiscydozą - dochód z Biegu przeznaczony jest na wsparcie dla podopiecznych stowarzyszenia.
  • Zapisy ruszyły online na stronie www.bieg.oddychaj.pl

Już po raz 9 Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą zaprasza do wzięcia udziału w „Biegu po Oddech”. Impreza gromadzi biegaczy i amatorów, a wśród nich osoby bezpośrednio dotknięte mukowiscydozą – chorych oraz ich najbliższych.

W zeszłorocznej edycji - w biegach wirtualnym i stacjonarnym - wzięło udział 1377 osób. Każdy uczestnik wydarzenia, wykupując pakiet startowy pomaga w walce z mukowiscydozą, ciężką ogólnoustrojową chorobą o podłożu genetycznym - środki finansowe pozyskane podczas Biegu po Oddech są przekazywane m.in. na rehabilitację, fizjoterapię domową, wsparcie w zakupie leków czy pomoc
psychologiczną.

- Dostęp do nowoczesnych terapii z pewnością zmienił oblicze mukowiscydozy, co nie znaczy, że rozwiązał wszystkie problemy chorych. Pieniądze, które zbieramy m.in. podczas wydarzeń charytatywnych pozwalają na zapewnienie różnych form wsparcia dla naszych podopiecznych - mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. - Dlatego też liczba uczestników Biegu po Oddech, która z każdym rokiem rośnie, tak bardzo cieszy. Z całego serca zachęcam każdego do udziału, w myśl
zasady, że moc biegania, to moc pomagania - dodaje.

 Tradycyjnie uczestnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 5 km, którą można przebiec lub przejść np. z pomocą kijów do nordic walking. Podobnie jak w poprzednich latach biegacze mogą wybrać formę udziału w wydarzeniu. Wirtualna formuła rozpoczęła się 1  kwietnia i zakończy się 30 września br. W tym przypadku uczestnik sam decyduje gdzie i kiedy pobiegnie, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę.

Stacjonarny bieg wystartuje z kolei 1 września br. o godzinie 10.00 w Zakopanem. - Zdrowy tryb życia i dobre nawyki są dla nas bardzo ważne, dlatego cieszę się, że wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą rozpoczynamy kolejny, 9. Bieg po Oddech - mówi Mariusz Klepacz, członek Zarządu Santander Consumer Banku, sponsora głównego wydarzenia.

- W zeszłym roku nasze pracowniczki i pracownicy aktywnie włączyli się do biegu wirtualnego - chęć udziału zgłosiło ponad 200 osób. Wierzę, że i w tej edycji połączymy nasze siły, aby razem wspierać chorych na mukowiscydozę i tak wyjątkowy, szczytny cel, jakim jest Bieg po Oddech. Będzie to również wspaniała okazja dla wszystkich, by rozpocząć nadchodzącą wiosnę od sportowych wyzwań i aktywności fizycznej - dodaje Mariusz Klepacz.

Zapisy na 9. edycję „Biegu po Oddech”, zarówno na bieg wirtualny, jak i ten w Zakopanem, rozpoczęły się już 1 kwietnia na stronie www.bieg.oddychaj.pl. Na uczestników czekają zaprojektowane specjalnie na bieg techniczne koszulki Attiq i wyjątkowe medale, a po biegu w Zakopanem poczęstunek, a także charytatywny piknik rodzinny, w nim zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników biegu i ich rodzin.

Głównym Sponsorem wydarzenia jest Santander Consumer Bank, Sponsorami Złotymi - Nosalowy Dwór Resort& Spa oraz Vertex Pharmaceuticals, Sponsorami Brązowymi - Fundacja Inter Cars oraz Skarbiec TFI.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia w wielu narządach, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym.

Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. Jeszcze do niedawna jedyną szansą na przedłużenie życia był przeszczep płuc. Obecnie są już terapie, które działają na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzą jej objawy. To leki, które zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w rezultacie wydłużają życie.

Ten przełom w leczeniu dostępny jest tylko dla części chorych, z konkretnymi mutacjami. W Polsce na mukowiscydozę choruje blisko 2000 osób. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Od 37 lat niesie wszechstronną pomoc i wsparcie osobom chorym i ich rodzinom, m.in. prowadzi projekty domowej rehabilitacji, bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, infolinię dla chorych oraz poradnictwo w zakresie pomocy psychologa, prawnika, fizjoterapeuty, dietetyka, finansuje leczenie i fizjoterapię, organizuje warsztaty i szkolenia, wydaje czasopismo „Mukowiscydoza”, a także zabiega o konieczne zmiany w systemie zdrowia.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce