Lekarz ratownik radzi: Nie zostawiaj biegacza z problemami

 

Lekarz ratownik radzi: Nie zostawiaj biegacza z problemami


Opublikowane w śr., 28/08/2013 - 09:56

Naszym ekspertem w drugiej odsłonie cyklu o bezpieczeństwie medycznym podczas imprez biegowych, przygotowanym wspólnie z ratownikami i lekarzami Ratownictwa Medycznego FANTOM, jest dr Robert Tobias. 

Co zrobić po zawodach, w których mieliśmy problemy zdrowotne? Zakładamy, że nie trafiliśmy do szpitala podczas zawodów?

Wszystko zależy od tego, jakie były to problemy. Jeśli takie, które możemy przypisać dużemu wysiłkowi fizycznemu i przecenieniu własnych możliwości (zmęczenie, skurcze, krótkotrwałe zawroty głowy, wymioty) nie ma powodu do dużych obaw. Po zaprzestaniu wysiłku organizm wróci do równowagi. Natomiast jeśli wysiłkowi towarzyszyły dolegliwości ze strony układu krążenia (bóle w klatce piersiowej, nierówna praca serca), układu oddechowego (duszność) lub pozostałych układów (długotrwałe zawroty głowy, drżenia mięśni) powinniśmy po zawodach udać się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w celu diagnostyki stwierdzonych nieprawidłowości.

W przypadku, kiedy powyższe dolegliwości utrzymują się cały czas, powinniśmy się natychmiast zgłosić do szpitala.

Jak w pierwszych chwilach pomóc biegaczowi, który ma problemy ze zdrowiem na trasie?

Należy przede wszystkim zachować spokój. Osobę, która ma problemy posadzić, ewentualnie położyć, unieść nogi i wypytać o wszystkie dolegliwości. Jest to ważne, żeby móc udzielić informacji ratownikom, gdy poszkodowany np. straci przytomność. Należy też niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby i czekać na pomoc przy osobie potrzebującej. Kwestię naszego biegu i wyniku zostawmy w takiej chwili na inną okazję.

Dr Robert Tobias

Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Od 2009 r. specjalista chirurgii ogólnej. Pracuje na Oddziale Chirurgii Ogólnej w Beskidzkim Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Od 2005 r. związany także z Działem Pomocy Doraźnej ZZOZ w Wadowicach jako lekarz w karetce, od 2012 r. koordynuje prace tego działu. Interesuje się sportem, motoryzacją i matematyką
  

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce