Co się dzieje w organizmie po wypiciu puszki coli

 

Co się dzieje w organizmie po wypiciu puszki coli


Opublikowane w pon., 12/08/2013 - 09:05

Wpływ wypicia puszki coli na nasz organizm?

Kiedy na dworze upał mamy ochotę na coś zimnego. W pracy czy szkole często stoją automaty, które wystarczyć nasycić monetą, żeby on nasycił nasze pragnie. Moglibyśmy co prawda napić się wody, jednak ona nie wydaje się tak smaczna i kolorowa. Za to popularna cola ma w sobie to ?coś?. Coś, co sprawia, że sięgamy właśnie po nią i już po pierwszym łyku czujemy przyjemny smak. Niestety nasz organizm w tym czasie otrzymuje olbrzymi zastrzyk cukru. Oto, co dzieje się w naszym organizmie w godzinę po wypiciu puszki napoju.   

10 minut

Po wypiciu puszki coli nasze ciało otrzymuje zastrzyk siedmiu dużych kostek cukru! W zwykłych warunkach powinno to wywołać odruch wymiotny, ale zawarty w coli kwas fosforowy zakwasza ją i stąd wrażenie orzeźwienia.

20 minut

Stężenie cukru we krwi szybko wzrasta, wystawiając organizm na pierwszą próbę. Trzustka zaczyna produkować duże ilości insuliny. W ten sposób nasz organizm będzie mógł przetworzyć nadmiar cukru w tłuszcz, który jest łatwiej przyswajany przez organizm.

W wyniku tego procesu tłuszcz zostaje zmagazynowany w postaci kuleczek. Co prawda są one mało estetyczne, ale za to przez pewien czas nieszkodliwe ? natomiast nadmiar glukozy we krwi jest jak śmiertelna trucizna. Jedynie wątroba jest w stanie magazynować glukozę, ale tylko w ograniczonym stopniu.

40 minut

Większość kofeiny zawartej w coli zostaje wchłonięta przez organizm. Kofeina powoduje rozszerzenie źrenic oraz podnosi ciśnienie krwi.

W tym samym momencie podnosi się stężenie cukru w wątrobie, co powoduje uwolnienie cukru do krwi.

45 minut

Organizm zaczyna produkować zwiększoną ilość dopaminy - hormonu stymulującego ?ośrodek przyjemności? w mózgu. Taka sama reakcja występuje po zażyciu heroiny.

To nie jedyna wspólna cecha łącząca narkotyki i cukier. Od cukru również można się uzależnić. W jednym z badań wykazano nawet, że cukier uzależnia silniej od kokainy. Nic więc dziwnego, że osoba uzależniona od coli zachowuje się przed jej wypiciem jak narkoman na głodzie.

Po 60 minutach

Stężenie cukru we krwi znacznie się obniża (stan ten nazywamy hipoglikemią), a wraz z nim obniża się również poziom energii oraz koncentracji.

Dlaczego warto przestać pić colę?

Po wysiłku możesz mieć ochotę na colę lub schłodzone piwo, ale okazuje się, że napicie się wody daje więcej przyjemności. To jednak nie tylko przyjemność. Picie wody pomaga zmniejszyć spożycie szkodliwych substancji, takich jak:

- kwas fosforowy, który zaburza metabolizm wapnia i powoduje osteoporozę oraz rozmiękanie kości i zębów,

- cukier, który przyczynia się do zachorowania na cukrzycę, choroby układu krążenia, artretyzm i choroby nowotworowe oraz do powstawania przewlekłych stanów zapalnych,

- aspartam, który powoduje aż 92 skutki uboczne, w tym guzy mózgu, epilepsję, nadwrażliwość emocjonalną i cukrzycę,

- kofeina, która powoduje drgawki, bezsenność, bóle głowy, nadciśnienie, demineralizację kości i utratę witamin.

Według Dominiki Stefankiewicz, specjalisty ds. dietetyki, jeżeli chcemy przestać pić napoje gazowane, nie możemy nabrać się na napoje typu light, które tylko mogą zwiększyć łaknienie na słodycze. Czasem lepiej wypić szklankę zwykłej coli, niż codziennie pić light i myśleć, że jest się porządku i robi się to dla zdrowia. Niestety mało osób kończy na jednej szklance. 

Co się dzieje w naszym organizmie gdy pijemy colę? Zobaczcie:

RZ

Źródło

http://www.manager-mlm.pl/co-dzieje-sie-w-twoim-ciele-przez-60-minut-po-...

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce