Żorski Bieg Ogniowy okiem Ambasadora. „Warto”

Opublikowane w pon., 21/05/2018 - 11:59

Tradycja obchodów Święta Ogniowego w Żorach sięga 1702 roku, kiedy to wielki pożar zniszczył znaczną część miasta. Zorganizowano wówczas błagalną procesję w intencji odwrócenia klęski pożaru.

Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń corocznie 11 maja odbywa się na ulicach miasta procesja, rozświetlająca miasto blaskiem setek płonących pochodni. Od 2013 roku po głównych uroczystościach w ramach Święta Ogniowego odbywa się również nocny bieg na dystansie 5 km.

Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie rekordową liczbę uczestników. Piątkowe zawody ukończyło 811 osób.

Zwycięzcą biegu w kategorii open wśród mężczyzn został pochodzący z Rybnika Dawid Malina, który czasem 14:55 ustanowił również rekord biegu. Drugi na mecie zameldował się reprezentant Ukrainy Pavlo Veretskyi, natomiast trzeci Mateusz Mrówka z Radlina.

Zwyciężczynią wśród kobiet z czasem 17:45 została Ukrainka Olena Popova , która na mecie wyprzedziła Anetę Suwaj z Jastrzębia Zdroju oraz Magdalenę Patas z Wodzisławia.

W tym miejscu należy podkreślić bardzo dobrą organizację zawodów, za co organizatorom - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach oraz Grupa Biegowa Hrmax Żory - należą się duże brawa. Jak podkreślała duża część uczestników, oprawa zawodów to unikat w skali kraju. Nocne bieganie w blasku pochodni to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Dlatego też warto wybrać się 11 maja do Żor, aby wraz z mieszkańcami wziąć udział niepowtarzalnej tradycji jaką jest Święto Ogniowe.