Złote Kolce dla Włodarczyk i Fajdka. Biegacze w czołówce

Opublikowane w pon., 30/11/2015 - 11:18

„Złote Kolce” nagroda PZLA i dziennika „Sport” dla najlepszego lekkoatlety 2015 roku trafiły w ręce  medalistów mistrzostw świata w rzucie młotem z Pekinu – Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli biegacze: Adam Kszczot i Angelika Cichocka.

Zwycięstwo zawodniczki warszawskiej Skry nie jest żadną niespodzianką. Przypomnijmy, że nasza młocarka w tym sezonie zdominowała kobiecy rzut młotem. Zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w Pekinie deklasując rywalki. W sierpniu w Cetniewie pobiła należący do niej rekord świata (79,58m) posyłając młot na odległość 81,08m. Została też pierwszą kobietą w historii, która posłała młot na odległość ponad  80 metrów.  Te sukcesy dały jej miejsce w finałowej trójce plebiscytu IAAF World Athlete of the Year Award.

Anita Włodarczyk w rywalizacji pań wyprzedziła Kamilę Lićwinko (brąz Halowych Mistrzostw Europy i 4. miejsce MŚ w Pekinie w Skoku wzwyż - red), Angelikę Cichocką (Halowa wicemistrzyni Europy - red), Sofię Ennaoui (2 . miejsce na MME – red), Ewe Swobodą ( Mistrzyni Europy juniorek, brąz drużynowych Mistrzostw Europy – red) oraz Joannę Jóźwik ( 4. miejsce Halowych Mistrzostw Europy - red).

Dodajmy, że Anita Włodarczyk jest blisko wyrównania rekordu rankingu „Złote Kolce”. Obecnie najwięcej, bo aż 7 nagród mają na koncie Irena Szewińska i Robert Korzeniowski. Mistrzyni w rzucie młotem pierwszy raz ranking PZLA zwyciężyła w 2009 roku. W tradycyjnym kolekcjonowaniu „Złotych Kolców” „przeszkodziła” jej tylko wieloboistka Karolina Tymińska w 2011 roku.

Wśród panów najlepszy okazał się Paweł Fajdek, dla którego są to drugie Złote Kolce w karierze. Wygraną dał mu złoty medal Mistrzostw Świata w Pekinie. Dodatkowo w tym sezonie wywalczył jeszcze m.in. złoto podczas Uniwersjady oraz pobił rekord Polski.

Kolejne miejsca w rankingu zajęli Piotr Małachowski (złoty medal w Pekinie w rzucie dyskiem- red), ubiegłoroczny zwycięzca „Kolców” Adam Kszczot (wicemistrz świata z Pekinu -red), Piotr Lisek (brąz Mistrzostw świata i Halowych Mistrzostw Europy w skoku o tyczce - red), Patryk Dobek ( Młodzieżowy Mistrz Europy w biegu na 400 m p ppł – red), oraz Robert Urbanek (brąz mistrzostw świata w rzucie dyskiem -red).

Dodatkowo najlepszymi weteranami zostali oszczepniczka Genowefa Patla i sprinter Wojciech Seidek. Nagrodę European Athletics otrzymała Lidia Chojecka – trzykrotna brązowa medalistka Mistrzostwa świata w biegu na 1500 metrów i wielokrotna medalistka halowych mistrzostw Europy.

Gala odbyła się w Toruniu. Nagrody przyznano po raz 46 w historii. Zwycięzcami pierwszego plebiscytu „Złote Kolce” byli płotkarka Teresa Sukniewicz i średniodystansowiec Henryk Szordykowski.