WADA ma pomysł jak docenić medalistów „z odzysku”

 

WADA ma pomysł jak docenić medalistów „z odzysku”


Opublikowane w wt., 13/10/2015 - 11:55

Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Sir Craig Reedie obiecał, że każdy zawodnik, który otrzyma medal olimpijski po zdyskwalifikowanym za doping sportowcu będzie mógł liczyć na specjalną uroczystość.

Do tej pory sytuacja zawodnika, który dowiadywał się, że rywal, z którym przegrał na zawodach był zażywającym zakazane substancje oszustem nie należała do najłatwiejszych. Nie dość, że musiał przełknąć gorycz porażki - często nawet podejrzewając, że za wynikiem przeciwnika stoi niedozwolone wspomaganie - to jeszcze dyskwalifikacja za doping następowała wiele miesięcy po imprezie.

Satysfakcja z awansu na medalowe miejsce była więc podszyta goryczą. Medal często trafiał do adresata pocztą, a zawodnik czuł, że został pozbawiony tego, co najważniejsze, czyli uroczystej dekoracji na wypełnionym do ostatniego miejsca stadionie i wzruszeń z odsłuchania hymnu narodowego podczas wciągania flagi państwowej na maszt.

Teraz ma się to zmienić. Sir Craig Reedie, stwierdził, że jest niezmiernie ważne, by sportowcy, którzy wskoczyli na podium po zdyskwalifikowanych oszustach też mogli przeżyć swój moment chwały. – Chcemy być pewni, że ponownie przyznane medal będą wręczane w odpowiedni sposób – powiedział Brytyjczyk, który jest także wiceprezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Propozycję władz WADA wspierają sami sportowcy. – Mam nadzieję, że nigdy nie będę w takiej sytuacji, ale uważam, że to dobry pomysł – powiedziała World Service BBC mistrzyni świata z Pekinu w biegu na 100 przez płotki Jamajka Danielle Williams. – Jednym z najlepszych momentów wygranej było dla mnie staniecie na podium i wysłuchanie jak grany jest hymn narodowy, widząc jak wciągana jest flaga mojego kraju. Absolutnie mogę więc zrozumieć, że zawodnik, który nie dostał takiej szansy może tego pragnąć.

Precedens już był. Dwa lata temu, kiedy okazało się, że złota medalistka z Igrzysk Olimpijskich z Londynu w pchnięciu kulą Nadieżda Ostapczuk została zdyskwalifikowana za doping, a przez to tytuł przypadł Valerie Adams z Nowej Zelandii, władze tamtejszej federacji postarały się o odpowiednią oprawę do ponownej dekoracji. Specjalna uroczystość odbyła się Auckland. Flaga narodowa została wciągnięta na pylon słynnego Auckland Harbour Bridge, a Sky Tower podświetlono na złoto. W niebo wystrzeliły też fajerwerki. Uroczystość była transmitowana na żywo w telewizji i Internecie.

MGEL

Źródło: www.insidethegames.biz

fot. kazblah.files.wordpress.com

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce