Rita Jeptoo na dopingu! Dwuletnia dyskwalifikacja?

 

Rita Jeptoo na dopingu! Dwuletnia dyskwalifikacja?


Opublikowane w pon., 22/12/2014 - 15:02

Próbka B potwierdziła, że słynna kenijska maratonka Rita Jeptoo stosowała zakazany doping. Decyzja dotycząca przyszłości biegaczki zapadnie na początku stycznia, ale innej kary niż dwuletnia dyskwalifikacja nie należy się raczej spodziewać.

Rita Jeptoo to jedna z najbardziej utytułowanych sportowców z Kenii. Była nazwana „Królową Chicago” po tym jak dwa razy z rzędu tryumfowała w biegu na 42 km i 195 m w Wietrznym Mieście. Zwyciężyła też trzykrotnie w maratonie organizowanym w Bostonie.

Skandal wybuchł na przełomie października i listopada, tuż przed Maratonem Nowojorskim, gdzie Kenijka miała świętować sukces zdobycia tytułu najlepszej biegaczki cyklu World Marathon Majors. Okazało się, że uroczystość trzeba odwołać, bo zawodniczka została przyłapana na stosowaniu dopingu. Było to EPO. Co prawda Jeptoo wszystkiemu zaprzeczała i zażądała przeprowadzenia badania próbki B, ale praktycznie nikt nie wierzył, że sprawa może się dla biegaczki zakończyć pozytywnie.

– Bardzo rzadko takie odwołanie jest skuteczne – mówi Michał Rynkowski, dyrektor Biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. W całej historii sportu było ich nie więcej niż dwadzieścia. Dla porównania w ciągu roku na całym świecie przeprowadza się ponad 270 000 kontroli.

Michał Rynkowski podkreśla, że zarówno w Polsce jak i na świecie taki dodatkowy test zleca zawodnik. – U nas koszt zbadania próbki B to ok. 1500 zł. – mówi dyrektor Biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie

Dyrektor maratonu w Chicago, Carey Pinkowski powiedział, że jest bardzo rozczarowany informacją dotyczącą Rity Jeptoo. Dla organizatorów jest to tym bardziej bolesne, że to już czwarty  przypadek w ciągu ostatnich 6 lat, kiedy z powodu dopingu trzeba pozbawić zwycięstwa zawodniczkę, która wygrała tą imprezę.

Na razie pewne jest, że Kenijka nie dostanie 500 tys. dolarów nagrody za zwycięstwo w cyklu World Marathon Majors. Najprawdopodobniej będzie musiała też zwrócić premie za zwycięstwa w poszczególnych zawodach. W grę wchodzi kwota rzędu setek tysięcy dolarów.

Niestety przypadek Jeptoo nie jest odosobniony. Szef Kenijskiej Federacji Lekkoatletycznej Isaiah Kiplagat przyznał, że w ciągu ostatnich 5 lat zostało zawieszonych za doping 32 zawodników. – Zrobimy wszystko, by ten problem rozwiązać – deklaruje. Jedną z pierwszych decyzji jest budowa wspólnie z WADA krajowej agencji antydopingowej.

MGEL

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce