Polka druga w prestiżowym maratonie w Kolonii!

Opublikowane w pon., 14/10/2013 - 16:27

Agnieszka Gortel-MaciukNie często się zdarza, żeby rywalizacja pań skupiła na sobie większą uwagę niż męska czołówka maratonu. Tak się jednak zdarzyło w minioną niedzielę podczas prestiżowego Rhein Energie Köln Marathon! I to z polskim udziałem. Agnieszka Gortel-Maciuk zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie Kenijce Janet Rolo.

W Kolonii panowie przez większą część dystansu biegli w zwartej grupie, a o miejscach na podium zdecydował ostatni odcinek przed metą przy słynnej katedrze. Zwycięzcą został Nicholas Chelimo z czasem 2:09.45. Tymczasem panie rozpoczęły walkę o kolejność na mecie już na 10. kilometrze, kiedy to Agnieszka Gortel-Maciuk została wyprzedzona przez Kenijkę Janet Rolo, która w 2011 r. zwyciężyła w maratonie w Hong-Kongu. Uzyskała wtedy czas 2:33.42.

Jej zwycięstwo było zaskakujące. Rolo nie znalazła się w gronie biegaczek z elity. Sama zapisała się na listę startową, opłaciła wpisowe i wystartowała z odległego miejsca w masie uczestników. W tym samym roku Agnieszka Gortel, mistrzyni Polski w maratonie, czterokrotna mistrzyni w półmaratonie, zrobiła swoją życiówkę podczas maratonu w Düsseldorfie. Ukończyła go w czasie 2:33.48.

W Kolonii obie panie rywalizowały przez 30 kilometrów. Ostatecznie wygrała Kenijka z czasem 2:28.36. Swój osobisty rekord poprawiła o 5 minut. Agnieszka ukończyła bieg na drugiej pozycji, poprawiając swój dotychczasowy rekord o ponad 3 minuty.

Maraton w Kolonii jest szczęśliwy dla Polek. Dwukrotnie zwyciężała tu Małgorzata Sobańska. Ostatni raz w 2000r. z czasem 2:28.42. Natomiast w 1998r. pierwsze miejsce na podium zajęła Elżbieta Jarosz.

W 17 edycji maratonu w Kolonii wystartowało 19 Polaków. Najszybszym z nich okazał się Marek Banaś, który z czasem 2:42.25 zajął 20 miejsce.