Polacy wygrywają Armagh International Road Race!

Opublikowane w pt., 20/02/2015 - 11:05

Jubileuszowa 25. edycja imprezy Armagh International Road Race w Irlandii Północnej okazała się sprzyjająca dla zawodników z Polski, którzy licznie stawili się na starcie. Krystian Zalewski wymieniany jako jeden z faworytów biegu zajął piąte miejsce, a Jakub Nowak siódme. Cieszyć mogą także czasy uzyskane przez naszych pozostałych zawodników.

Armagh to blisko 15-tysięczne miasto w Irlandii Północnej i zarazem stolica hrabstwa o tej samej nazwie. Organizowany tu bieg uliczny na dystansie 5 km mężczyzn i 3 km kobiet, cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród zawodników z Wysp Brytyjskich. Chętnie imprezę odwiedzają także biegacze z USA czy... Polski.

Rok temu w Armagh International Road Race zwyciężył Anglik Nick McComick z czasem 14 minut i 11 sekund. W imprezie wzięło wtedy udział czterech Polaków. Najlepszy z nich Krzysztof Żebrowski był piąty z czasem o 3 sekundy gorszym. Dziewiąty ze stratą 8 sekund był Marek Skorupa. Jakub Nowak finiszował zaś 31. pozycji z czasem 14:40, a Emil Dobrowolski na 38. miejscu z wynikiem 14:43. O wysokim poziomie tamtych zawodów może świadczyć to, że dopiero 52. zawodnik na mecie miał czas powyżej 15 minut.

W tym roku krajowi biegacze przeprowadzili prawdziwy desant na Wyspy. Na starcie stanęli Krystian Zalewski, Arkadiusz Gardzielewski, Emil Dobrowolski, Jakub Nowak, Artur Kern, Marek Skorupa, Krzysztof Gosiewski oraz Marcin Fudalej. Takiej obsady nie powstydziłaby się nie jedna impreza rangi Mistrzostw Polski!

Rywalizować przyszło im nie z byle kim. Najbardziej znanym uczestnikiem imprezy był Anglik Jonathan Brownlee, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Londynu w triathlonie. W stawce był też inny olimpijczyk Ross Murray (10. miejsce w półfinale na 1500m), Dan Studley czy Irlandczyk Gary Murray, który w przeszłości na bieżni pobiegł 5000m w czasie 13:54.83.

Jubileuszowa impreza odbyła się czwartkowy wieczór godzinie 20:20 czasu lokalnego (21:20 w Polsce). Bieg rozgrywany był na pętli wokół parku w centrum miasta. Zwyciężył Amerykanin Joe Stilin z czasem 13:58.

Najlepszym z naszych biegaczy okazał się Krystian Zalewski. Wicemistrz Europy w biegu na 3000m z przeszkodami z Zurychu zameldował się na mecie na piątym miejscu z czasem 14:02. Drugi z Polaków Jakub Nowak uzyskał czas 14:04, co dało mu siódmą pozycję.

Bieg był bardzo szybki. Pierwszy kilometr pokonaliśmy w 2:42. Nie mogło być inaczej, bo startowała tu bardzo mocna ekipa. W ciągu dnia padał grad i deszcz, więc wieczorem była dość duża wilgotność powietrza. Jednak atmosfera zawodów stworzona przez organizatorów i kibiców podgrzewała wszystkich uczestników. Od początku Krystian, Artur i ja byliśmy bardzo aktywni – relacjonuje z Armagh Jakub Nowak, wyraźnie zadowolony ze swojego wyniku i znakomitej postawy kolegów.

Na 12. pozycji finiszował Artur Kern (14:08), 15. miejsce zajął Arkadiusz Gardzielewski (14:16), 26. był Emil Dobrowolski (14:28), 32. Marek Skorupa (14:32), 44. Krzysztof Gosiewski (14:44) a 91. Marcin Fudalej (15:52). Bieg ukończyło 107 zawodników, z których aż 56 pobiegło poniżej 15 minut! Dodatkowo trzy najlepsze czasy Zalewskiego, Nowaka i Kerna, dało zwycięstwo naszym biegaczom w klasyfikacji drużynowej! Gratulujemy!