Nowy Sącz biegał śladami Marszałka Piłsudskiego

 

Nowy Sącz biegał śladami Marszałka Piłsudskiego


Opublikowane w czw., 13/11/2014 - 09:10

 

Ze słowami Mazurka Dąbrowskiego na ustach i ogromną biało-czerwoną flagą nad głowami 11 listopada - w dniu Narodowego Święta Niepodległości blisko 300 biegaczek i biegaczy ruszyło na ulice Nowego Sącza, po których niejednokrotnie stąpał sam Józef Piłsudski. Piękna pogoda oraz możliwość wyboru dwóch dystansów 5 i 10 km skłoniła do startu wielu mieszkańców królewskiego grodu, jego okolic, a także turystów z wielu stron Polski, a nawet i Europy! 

Relacja Łukasza Mikulskiego, Ambasadora Festiwalu Biegów

II Bieg Niepodległości, bo o nim tu mowa w tym roku odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza. Sama impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro, które zachęcone zeszłorocznym sukcesem frekwencyjnym oraz pomysłem poprowadzenia trasy przez miejsca w których bywał sam Marszałek, postanowiło przenieść imprezę do Nowego Sącza. 

Trasa prowadziła z sądeckiego rynku w kierunku Starej Synagogi i ruin zamku królewskiego. Po tym fragmencie czym biegacze obierali kierunek na sądecki rynek i ul. Dunajewskiego, gdzie w jednej z kamienic po bitwie Marcinkowickiej gościł Józef Piłsudski, co zresztą zostało upamiętnione pamiątkową tablicą. 

Dalej trasa wiodła ulicą Wąsowiczów, Tadeusza Kościuszki, by przy ul. Jagiellońskiej dać biegaczom możliwość podziwiania rozłożystych konarów Dębu Wolności, posadzonego na pamiątkę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. 

Po minięciu sądeckich Plant biegacze na krótko wbiegli w ulicę Adama Mickiewicza, by przy pomniku polskiego piewcy wolności Adama Mickiewicza skręcić w Aleje jakże by inaczej… Wolności, a dalej Aleje Batorego, gdzie nastąpił nawrót i powrót w kierunku ulicy Adama Mickiewicza. Po dobiegnięciu pod pomnik biegacze skręcali w lewo w ul. Jana Długosza, której zabudowa skrywa kolejne miejsca związane z Niepodległą Polską - budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, które wychowywało młodych ludzi w duchu patriotyzmu i krzewienia kultury fizycznej przygotowując ich do walki o niepodległą Polskę oraz kościół pw. Św. Kazimierza (pierwotnie kaplicę szkolną). 

W tym miejscu rozpoczynał się 5. kilometr trasy, która dalej poprowadziła ulicą Tadeusza Kościuszki, Jana Matejki. I dalej - ul. Lwowską, by przed samym rynkiem skręcić w ulicę Jana Sobieskiego. Po około 100 metrach biegacze skręcali w ul. Wałową, która wyprowadziła ich na ulicę Jagiellońską, stanowiącej w sporej części deptak miejski. Stąd już prosto do mety, która także zlokalizowana była na płycie sądeckiego rynku. Uczestnicy biegu, którzy zdecydowali się na dystans 10 km musieli się zmierzyć z 5 – kilometrową trasą jeszcze raz.

Wyniki:

W kategorii OPEN Mężczyzn na 5 km najszybsi byli:
1. Henryk Warzecha UKS Budowlani Nowy Sącz – 17:03
2. Mariusz Szkaradek Visegrad Maraton Rytro – 17:13
3. Dominik Bogacz – 18:59

W kategorii OPEN Kobiet na 5 km najszybsze były:
1. Angelika Brończyk Visegrad Maraton Rytro – 20:22
2. Agnieszka Żelazny – 21:31
3. Julia Chowaniec – 22:14

W kategorii OPEN Mężczyzn na 10 km najszybsi byli:
1. Sergii Krowlajdis Achilles Leszno – 32:04
2. Łukasz Wrona – 32:50
3. Paweł Smędowski – 33:09

W kategorii OPEN Kobiet na 10 km najszybsze były:
1. Natalia Batrak Pref Bet Sniadowo Łomża – 36:40
2. Sara Marmon AZS AWF Kraków – 37:29
3. Edyta Michalik UKS Budowlani Nowy Sącz – 44:36

Najszybszą mieszkanką Nowego Sącza tego dnia była reprezentująca barwy Sekcji Biegowej PTT Jolanta Augustyńska, która na pokonanie 10 km potrzebowała 45:03. Z kolei najszybszym mieszkańcem Nowego Sącza był reprezentujący barwy klubu Visegrad Maraton Rytro Andrzej Tokarz, który na pokonanie trasy potrzebował zaledwie 35:13.

Pełne wyniki znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Nie sposób odnieść wrażenia iż pomimo faktu, że II Bieg Niepodległości był największą tego dnia imprezą masową w Nowym Sączu, to zabrakło szerszego zainteresowania mediów... 

Łukasz Mikulski, Ambasador Festiwalu Biegów

fot. Małgorzata Przybylska

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce