ME w przełajach: Polacy bez medali, ale w pierwszej "10"

Opublikowane w ndz., 14/12/2014 - 14:01

Najwyżej z Biało-Czerwonych w bułgarskim Samokow zaprezentowała się dziś Mistrzyni Polski Iwona Lewandowska, która w biegu seniorek zajęła 8. lokatę. Pierwszą dziesiątkę biegu juniorek zamknęła Weronika Pyziak, a seniorski mistrz kraju Krzysztof Gosiewski finiszował na 34. pozycji.

Rywalizacja toczyła się na trudnej technicznie, bo pagórkowatej, zmrożonej, ale i pokrytej sporą ilością błota i śniegu trasie. Zawodnicy wpadali na metę mocno zmęczeni, ale i umorusani.

Wyniki:

Seniorzy:

W biegu seniorów rywalizacja o podium toczyła się pomiędzy trzema zawodnikami: Hiszpanem Alemayehu Bezabehem – ubiegłorocznym mistrzem Europy, z pochodzenia Etiopczykiem, oraz Turkami pochodzenia kenijskiego - Polatem Kemboi Arikanem - ubiegłorocznym wicemistrzem Europy, i Alim Kaya. Na ostatnim okrążeniu za prowadzenie biegu wzięli się Arkan i Kaya. Narzuconego tempa nie wytrzymał już Bezabeh. Ostatecznie zwyciężył Polat Kemboi Arikan z czasem 32:19. Ostatni z biegów bułgarskich mistrzostw rozegrano w najcięższych warunkach. Trasa była bardzo ciężka.

Za udany występ należy uznać start Krzysztofa Gosiewskiego, który zajął 34. miejsce z czasem 34 minuty i 10 sekund. Przypomnijmy że do kadry Mistrz Polski dołączył dołączył dopiero dwa dni przed imprezą. Pozostali reprezentacji przebywali w Bułgarii od 2 grudnia. Dlatego lokata Gosiewskiego wśród 70 sklasyfikowanych zawodników (oraz pięciu którzy nie ukończyli biegu) zasługuje na uwagę.

Seniorki:

W biegu, w którym rywalizowały Iwona Lewandowska i Katarzyna Kowalska nie zawiodła ubiegłoroczna Wicemistrzyni Europy z Belgradu Gemma Steel. Reprezentantka Wielkiej Brytanii na mecie wyprzedziła nieznacznie swoją rodaczkę Kate Avery. Obu biegaczkom na mecie zmierzono ten sam czas 28 minut i 27 sekund. Iwona Lewandowska rywalizowała natomiast z inną Brytyjką Steph Twell o siódme miejsce. Ostatecznie na mecie jej rywalka okazała się o dwie sekundy szybsza. Polka na finiszu miała czas 29 minut i 9 sekund. Przypomnijmy że rok temu w biegu seniorek Dominika Nowakowska zajęła 20.miejsce z czasem 27:42.

U23 Mężczyźni:

Największe nadzieje na medal bułgarskich mistrzostw pokładaliśmy w naszej męskiej kadrze do lat 23. Trzeba jednak te plany odłożyć na przyszły rok. Pierwsze trzy pierwsze miejsca w biegu zajmują Rosjanie. Dwie kolejne lokaty należą do Brytyjczyków. Natomiast w pierwszej dwudziestce mamy jeszcze trzech Belgów oraz dwóch Szwedów. Liczyliśmy na wysokie miejsce Tomasza Grycko, tymczasem najlepiej spisał się z młodzieżowców Andrzej Rogiewicz, zawodnik który podczas Mistrzostw Polski zajął drugie miejsce i był 10 sekund za Grycko.