Maraton Zegama-Aizkorri: Nowy rekord Kiliana Jorneta [WIDEO]

Opublikowane w pon., 26/05/2014 - 08:59

Na mokrej i pełnej błota trasie w górach Aratz w Hiszpanii nie było niespodzianek. Na podium stanął wielokrotny zwycięzca tutejszego maratonu Zegama-Aizkorri Kilian Jornet. Było to już jego siódme zwyciestwo w tych zawodach! Przy okazji ustanowił nowy rekord trasy, który od 2005 r. należał do Roba Jebba.

Słynny Katalończyk już rok wcześniej nosił się z takim zamiarem, jednak wtedy do realizacji celu zabrakło mu 20 sekund. Tym razem był szybszy od rekordu Jebba o 5 minut i 40 sekund, a metę przekroczył po 3 godzinach, 48 minutach i 38 sekundach.

Wyprzedził przy tym równie znanego Marco de Gasperiego, który włożył w przygotowania do maratonu wiele wysiłku. Już rok temu przyjechał do Zegamy, by dokładnie poznać trasę. Ta precyzja mu się opłacała. Mimo obaw, jakie wyraził w wywiadzie dla serwisu „I Run Far”, fakt, że jest o 10 lat starszy od Kiliana, nie przeszkodził mu zajmować miejsce w ścisłej czołówce praktycznie od samego startu.

Trzecim zawodnikiem biegu był Luis Alberto Hernando, który dwa tygodnie wcześniej wygrał w Transvulcanię wyprzedając Kiliana.

– Od początku wiedziałem, że to będzie trudny bieg i jednocześnie bardzo szybki. Trudno było przewidzieć, jaka będzie kolejność zawodników w pierwszej dziesiątce – powiedział Kilian Jornet francuskiemu serwisowi Generation Trail, jednocześnie zapowiedział, że zamierza wystartować w maratonie Mont Blanc i w Hard Rock.

Wśród pań to nie faworytka imprezy stanęła na podium. Emelie Forsberg zajęła tym razem czwarte miejsce, natomiast Stevie Kremer idealnie trafiła z formą i okazała się najszybszą kobietą Zegama-Aizkorri Maraton.