Lesznowola: Po dynię już w ten weekend!

 

Lesznowola: Po dynię już w ten weekend!


Opublikowane w pon., 12/10/2015 - 20:28

17 października, w podwarszawskiej gminie Lesznowola odbędzie się pierwszy „Bieg po Dynię”. Zawodnicy będą mieć do pokonania 5-kilometrową trasę wśród dyniowych pól uprawnych, a na mecie każdy otrzyma dyniowy medal. Bieg odbywa się w ramach Lesznowolskiego Święta Dyni.

Przez ostatnie 12 lat w Lesznowoli odbywał się Minimaraton Niepodległości. XIII edycja biegu zostanie zaprezentowana w zupełnie nowej odsłonie. „Bieg po Dynię” to kontynuacja minimaratonu, ale oprócz nazwy zmienia się też dystans. Tym razem zawodnicy przebiegną 5 km.

- Trzeba być w Lesznowoli by zrozumieć, że pomysł na bieg nie mógł być inny. W gminie uprawia dynie wiele osób, wiele osób je sprzedaje, jest tu dużo straganów. Zwłaszcza w okresie jesiennym. Miejscowość wręcz słynie z dyń. To nasza regionalna specjalność - mówi Dariusz Pawelec, współorganizator imprezy.  

- Po starcie w minimaratonie bardzo dużo osób,kupowało dynie, więc pomysł przyszedł samoistnie. Plany mieliśmy już dwa lata temu, jednak stanęły nam na drodze wybory samorządowe. Urzędnicy chyba bali się, że ktoś im zarzuci zmianę „Biegu Niepodległości” na „Bieg Dyni”. Jednak biegów upamiętniających odzyskanie Niepodległości jest mnóstwo w całym kraju, a ten jest wyjątkowy i podkreśla to, co lokalne - dodaje organizator. 

Nowa trasa prowadzi tymi samymi ulicami co w poprzednich edycjach. Brakujące ok. 800 metrów uzyskano robiąc nawrotkę na ulicy Szkolnej.

- Wcześniej ten dystans był symboliczny, a „minimaraton” miał znaczenie edukacyjne. Po odpowiednim przemnożeniu ludzie dowiadywali się ile kilometrów ma maraton. 5 km wydaje się być bardziej pożądanym przez biegaczy dystansem. Startujący lubią porównywać swoje czasy, chcą się sprawdzać. Tych 4219,5 m nie można było do niczego odnieść - powiedział nasz rozmówca.

Tradycyjnie, organizatorzy przygotowali również krótsze dystanse dla młodszych biegaczy – 300, 600 i 1000 metrów. Biegi dla dzieci i młodzieży odbędą się na stadionie lekkoatletycznym przy ZSP w Lesznowoli.

Impreza połączona będzie z Lesznowolskim Świętem Dyni. Przy Zespole Szkół Publicznych w Lesznowoli powstanie Dyniowe Miasteczko, gdzie ustawione będą stragany z dyniami. Na kibiców i biegaczy czekają liczne atrakcje, w tym: pokazy gotowania w wykonaniu finalistów programu Master Chef, bezpłatna degustacja potraw i konkursy kulinarne. Dla producentów przygotowano konkurs na największą dynię, a dla dzieci – konkurs na najładniej pomalowaną dynię oraz warsztaty malowania dyń prowadzone przez instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury.

Internetowa rejestracja do biegu będzie możliwa tylko do środy, 14 października poprzez stronę www.biegpodynie.pl. Opłata startowa wynosi 30 zł w biegu głównym oraz 10 zł w biegu dzieci. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę, medal na mecie oraz zupę krem z dyni.

Limit uczestników wynosi 200 osób w biegach dzieci i 300 w biegu głównym. Jeśli pula miejsc nie wyczerpie się w sprzedaży internetowej, będzie można także zgłosić się w dniu biegu. Biuro zawodów zlokalizowane będzie w Zespole Szkół Publicznych w Lesznowoli i czynne w godzinach 9:30 – 11:30.

Bieg po Dynię odbędzie się 17 października. Start biegu głównego przewidziany jest na godzinę 12:00. Na uczestników biegu czekał będzie medale w kształcie dyni, pomarańczowe koszulki oraz krem z dyni jako posiłek regeneracyjny.

Dodajmy, że ubiegłoroczną edycję Minimaratonu Niepodległości zwyciężył Krzysztof Wasiewicz z czasem 13:15. Wśród pań najlepsza była Ewa Chreścionko z wynikiem 15:25. Imprezę ukończyło 178 osób.

Więcej informacji na www.biegpodynie.pl.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce