Ewa Swoboda bije rekord Polski na 60m!

Opublikowane w sob., 30/01/2016 - 20:47

7.13 sek. To nowy halowy rekord Polski w biegu na 60m. Ustanowiła go dziś w Luksemburgu Ewa Swoboda.

19-latka z Żor pobiła rekord seniorek ustanowiony 30 lat temu przez Ewę Pisiewicz (7.18 sek.) i wysunęła się na prowadzenie w tabelach światowych. Wynik z Luksemburga jest tylko o 0,04 sek. gorszy od rekordu świata juniorek.

Dla Ewy Swobody, mityng w Coque Arena w Luksemburgu okazał się wyjątkowo udany. Podopieczna Iwony Krupy, planowała poprawić swój rekord życiowy, a została rekordzistką Polski.

Dzisiejszy rekord nie jest pierwszym w karierze Ewy Swobody. W październiku zostały zatwierdzone jej rekordy uzyskane na początku 2015 r w Toruniu (7.21 sek.) i w hali w Pradze (7.20 sek.). Ewa jest również mistrzynią Europy juniorek na dystansie 100m oraz rekordzistką Polski juniorek na tym dystansie.

Kilka miesięcy temu, zawodniczka UKS Czwórka Żory walczyła z kontuzją mięśnia dwugłowego. Z tego powodu nie oglądaliśmy jej na mistrzostwach świata w Pekinie. Jednak, gdy pojawiła się na Halowych Mistrzostw Śląska Juniorów w Brzeszczach, nie było już wątpliwości, w jakiej jest formie. Zdobyła tam złoty medal z czasem 7.24.

Świeżo upieczona rekordzistka nie będzie miała czasu na odpoczynek. Za 4 dni startuje w Dusseldorfie, a 5 lutego będzie biegała podczas zawodów Pedros Cup.

Rekord Polski mężczyzn w biegu na 60m należy od 1987 roku do Mariana Woronina - 6,51 sek.