Dominika Napieraj zwycięża półmaraton w Birmingham [WIDEO]

Opublikowane w pon., 19/10/2015 - 10:17

W weekend Dominika Napieraj zwyciężyła półmaraton Great Birmingham Run. Czas jaki uzyskała – 1:13:39 to nowy rekord życiowy zawodniczki. Poprzedni rekord biegaczki AZS AWF Wrocław wynosił 1:19.25.

W niedzielę rywalkami Polki w walce o zwycięstwo w stolicy hrabstwa West Midlands, były hiszpanki Maria Diaz i Alessandra Aguilar (5. miejsce podczas Mistrzostw Świata w maratonie kobiet z Moskwy w 2013 roku), a także włoszki Agnes Tschurtschenthale i Emma Quaglia (6. miejsce MŚ w maratonie kobiet 2013). W zawodach startowała także liczna grupa zawodniczek z Wielkiej Brytanii.

Dominika Napieraj początkowo trzymała się w grupie zawodniczek z elity. Stawka jednak z każdym kilometrem topniała. Trasa biegu prowadził w okolicach takich wizytówek miasta jak pól krykietowych w Edgbaston, Calthorpe Park, Selly Park oraz centrum Cadbury World. Meta biegu czekała na uczestników na Broad Streat.

Na ostatnich kilkuset metrach zawodniczka AZS AWF Wrocław biegła już z bezpieczną przewagą nad faworyzowaną Alessandrą Aguilar. Ostatecznie Hiszpanka straciła do Dominika Napieraj ponad 15 sekund i finiszowała z czasem 1:13.55. Trzecia była Maria Diaz z wynikiem 1:14.26. Najlepsza z Brytyjek Helen Clitheroe była 6. z rezultatem 1:15:57.

– Od startu do mety czułam się bardzo dobrze. Uciekłam Hiszpance na podbiegu, co mnie samą zaskoczyło, bo na podbiegach byłam zawsze nieco słabsza – opisuje Dominika Naieraj. – Nie nastawiałam się na wygraną. Chciałam przebiec cały dystans w tempie 3:30/km – co nie było łatwe na pagórkowatej trasie w Birmingham. Bardzo się cieszę, że się udało – dodaje.

Czas Dominiki Napieraj uzyskany w Great Birmingham Run – 1:13,39 jest o blisko 6 minut lepszy od jej poprzedniego wyniku, ale trzeba dodać, że niedzielne zawody były pierwszymi na tym dystansie, w których celem była rywalizacja.

Poprzedni półmaraton - we Wrocławiu, który Dominika pokonała w 1:19 traktowaliśmy jako zwykły długi trening w drugim zakresie. Była to też dla mnie okazja do obserwacji, jak Dominika zareaguje na tak długie bieganie – podkreśla Jacek Wosiek, trener Dominiki Napieraj. – W niedzielnym starcie liczył się już wynik, a okraszony zwycięstwem przyniósł nam wiele korzyści - bieg posiada bowiem certyfikat IAAF Silver Label, a to otwiera nam furtkę do udziału w prestiżowych biegach.

Wśród mężczyzn zwyciężył Brytyjczyk Chris Thompson z czasem 1:03.00

Przypomnijmy, że w tym roku Dominika Napieraj wywalczyła m.in. tytuły Mistrzyni Polski w biegu przełajowym, zdobyła srebrny medal w biegu na 10 000m oraz brązowy w biegu oraz srebro w biegu ulicznym na 10 km. Zwyciężyła też Bieg Oshee na 10 km towarzyszący Orlen Warsaw Marathonowi. Dodajmy że, jeszcze 5 października biegaczka reprezentowała 10 Brygadę Kawalerii Pancernej na Światowych Igrzyskach Wojskowych gdzie zajęła 5. miejsce w biegu na 5000 metrów.

Wideorelacja z imprezy: ZOBACZ