Biegi przełajowe wrócą na Igrzyska? [WIDEO]

 

Biegi przełajowe wrócą na Igrzyska? [WIDEO]


Opublikowane w śr., 28/01/2015 - 14:00

Dwukrotny Mistrz Olimpijski w biegu na 1500m Sebastian Coe jest na tak. Znalazł już nawet dla nich miejsce - podczas Igrzysk... zimowych.

Działania na rzecz biegów przełajowych Sebastian Coe ujął w swoim programie rozwoju biegów na świecie, który zamierza wdrożyć gdy zostanie prezydentem IAAF. Brytyjczyk ubiega się o to stanowisko.

– Jedną z rzeczy które naprawdę mnie martwiły w ostatnich kilku latach jest to, że młodzi trenerzy nie zdają sobie sprawy jak ważne są biegi przełajowe. A to ma dziś przełożenie na liczbę biegaczy oprawiających tę dyscyplinę na międzynarodowym poziomie. (…) Bardzo chciałbym zobaczyć przełaje w programie Igrzysk Olimpijskich, dlaczego nie podczas Igrzysk zimowych? – pyta retorycznie w rozmowie z magazynem Athletics Weekly.

Zwiększenie zasięgu lekkiej atletyki na świecie (w tym właśnie poprzez biegi przełajowe), reforma kalendarza IAAF, szyte na miarę programy rozwojowe połączone ze wspieraniem poszczególnych federacji lekkoatletycznych, decentralizacja IAAF i zwiększenie możliwości komercyjnych dla lekkoatletów, działania antydopingowe, wreszcie integralność działań, ale i autonomiczność dla federacji członkowskich – tym wszystkim Sebastian Coe chce starać się o względy działaczy IAAF.

Brytyjczyk będzie jednym z rywali obecnego prezydenta Lamine Diacka podczas sierpniowego kongresu IAAF w Pekinie. O stanowisko ubiegać chce się także inny legendarny lekkoatleta – ukraiński skoczek o tyczce Sergiej Bubka. Swój program ma ogłosić – jak napisał na twitterze - „w stosownym czasie”.

Biegi przełajowe były rozgrywane na Igrzyskach Olimpijskich pomiędzy 1912 a 1924 rokiem. Zostały usunięte z programu imprezy po wydarzeniach z Igrzysk w Paryżu. Jak podaje „The Complete Book of the Olimpics", rozegrany w upalny dzień wyścig okazał się kompletną katastrofą – biegacze ze zmęczenia przewracali się na trasie, a część doznała udaru słonecznego i wymiotowała na trasie. Po zakończeniu zmagań organizatorzy w asyście medyków Czerwonego Krzyża musieli obejść trasę w poszukiwaniu brakujących zawodników.

red.

źródło: Atheltics Weekly, The Complete Book of the Olimpics

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce