83. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2017 r.: Biegacze zauważeni


Za nami 83. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i TV Polsat na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku. 

Galę finałową, która odbyła się w DoubleTree by Hilton Warsaw, otworzyła nagroda w kategorii Drużyny Roku, która trafiła do skoczków narciarskich. Chwilę później tytułem Trenera Roku cieszył się Stephan Horngacher, trener skoczków, który swojego czempiona odebrał z rąk Jerzego Górskiego, triathlonisty, uczestnika m.in. Western States 100 i organizatora imprez biegowych.

Nagrodę "Serce dla serca" otrzymała Fundacja Kuby Błaszczykowskiego, która dzięki osobistym staraniom samego piłkarza uruchomiła telefon zaufania dla dzieci. W ubiegłym roku zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowano Janusza Bukowskiego i jego Stowarzyszenie "Dać siebie innym" za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. 

Imprezą Roku 2017 jury Plebiscytu uznało Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games, które w lipcu odbyły się we Wrocławiu. Przypomnijmy, wśród rozgrywanych tam konkurencji były m.in. biegi na orientacje. 

Także do skoczków trafiła najważniejsza nagroda wieczoru. Sportowcem Roku 2017 został Kamil Stoch, który kilka godzin przed tym werdyktem wygrał Turniej Czterech Skoczni, powtarzając sukces Svena Hannawalda z 2002 r., ale i swoje osiągnięcie sprzed niemal dokładnie 12 miesięcy. 

Sukcesy biegaczy również zostały dostrzeżone. Wśród laureatów na siódmym miejscu znalazł się wicemistrz świata na 800m Adam Kszczot, który docenił rolę kibiców i to właśnie im podziękował na pierwszym miejscu, a zaraz potem najbliższym, którzy są współautorami jego sukcesów. Statuetkę, wicemistrz olimpijski, halowy mistrz Europy odbierał z rąk Iwony Szymańskiej-Pavlowić, choreografa, tancerki i początkującej biegaczki.

Niestety sukcesu Adama Kszczota nie powtórzyły autorki historycznego dla polskiej lekkoatletyki sukcesu - brązowego medalu mistrzostw świata sztafety 4x400. Iga Baumgart, Ola Gaworska, Małgorzata Hołub i Justyna Święty znalazły się poza finałową „10” Plebiscytu.

Czempion dla Kszczota nie był jedynym biegowym sukcesem podczas gali. Biegacze zostali uhonorowani tytułem Niepełnosprawnego Sportowca Roku. O tę statuetkę zawalczyli podczas mistrzostw świata w Londynie. Joanna Mazur i Michał Stawicki, niewidoma zawodniczka i jej przewodnik przywieźli z tych zawodów trzy medale. W tym dorobku znalazł się również krążek z najcenniejszego kruszcu zdobyty na dystansie 1500m.

To nie jedyna ważna wiadomość dla p. Joanny na gali – od Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki dowiedziała się, że otrzyma sportowe stypendium, co więcej, z innymi paraolimpijczykami zostanie objęta wsparciem polskiego państwa w przygotowaniach do najważniejszych zawodów.

Wyniki 83. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i TV Polsat na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku:

  1. Kamil Stoch - skoki narciarskie
  2. Robert Lewandowski - piłka nożna
  3. Anita Włodarczyk - rzut młotem
  4. Łukasz Kubot - tenis
  5. Paweł Fajdek - rzut młotem
  6. Patryk Dudek - żużel
  7. Adam Kszczot - bieg na 800m
  8. Piotr Lisek - skok wzwyż
  9. Piotr Żyła - skoki narciarskie
  10. Michał Kwiatkowski - kolarstwo

IB

Polecamy również:


Podziel się: