100 miast i 100 tys. biegaczy. Wystartowały zapisy na Bieg Stulecia:

 

100 miast i 100 tys. biegaczy. Wystartowały zapisy na Bieg Stulecia:


Opublikowane w wt., 24/11/2015 - 13:03

 

Za trzy lata świętować będziemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w stu miastach wystartują biegi, w których ma pobiec sto tysięcy osób. W poniedziałek ruszyły zapisy do „Biegu Stulecia”.

Pomysł na organizację biegu powstał spontanicznie. Początkowo w pierwszych założeniach impreza miał odbyć się tylko w Warszawie. Jednak po konsultacjach formuła  zawodów uległa zmianie. 

„- Na konferencji prasowej, podczas prezentacji projektu „Himalaje 2018”, ktoś zapytał o to co z osobami które nie mogą pojechać w góry z różnych powodów. Powiedziałem, że zrobimy wielki bieg w Warszawie na który zaprosimy całą Polskę. Niech wystartuje 100 000 osób. Później wszystko zaplanowałem. Był start strefowy od 9 do 12. Jednak Robert Korzeniowski i Paweł Januszewski zwrócili mi uwagę na kilka istotnych rzeczy jak np. zaplecze czy też toalety. Dodatkowo nie chcieliśmy, żeby tylko Warszawa radowała się z tego święta. Postanowiliśmy więc żeby ten bieg odbył się w 100 miastach.” - mówi Janusz Kalinowski, rzecznik biegu.      

Jako pierwszy do Biegu Stulecia zgłosił się Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym. Po kilkunastu godzinach rejestracji na liście zgłoszeń jest  300 osób. Do 100 tysięcy osób jeszcze trochę brakuje jednak organizatorzy są spokojni o frekwencję. Bieg odbywa się przecież dopiero za trzy lata.  

- W całej Polsce Biegi Niepodległości organizuje prawie 90 miast. One są na różnych dystansach i o różnej godzinie. Chcemy z nimi rozmawiać, liczymy na samorządy. Plan jest ambitny, ale myślę, że do zrealizowania - mówi nasz rozmówca.  

Imprezy rozegrane zostaną 11 listopada 2018. Początkowo biegacze mieli pokonać symboliczny dystans 11 km. Tu jednak też nastąpiła zmiana. 

- Po prezentacji biegu doszliśmy do wniosku, że warto skrócić trasę do 10 km. Dystans pasuje swoją wymową do setnej rocznicy, przy okazji sprawi mniej kłopotów organizatorom. Jeśli ktoś chciałby robić atest biegu w 2018 roku, to musiałby zrobić atest tylko na jedną edycję i ponieść dodatkowe koszta. Jeśli ktoś ma atest to ma go na parę lat i może porównywać swoje wyniki - dodaje Janusz Kalinowski.     

Zarejestrowana osoba otrzyma „Paszport Stulecia”, w którym będzie można odnotować wszystkie swoje wyniki z lat 2015-2018.

Przypomnijmy, że bieg jest częścią sportowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Za trzy lata na Mount Everest wybiera się wyprawa w ramach projektu "Polskie Himalaje 2018" . Składa się ona z supermaratonu na dystansie 100 km w Katmandu, trekkingu do bazy pod Mount Everestem oraz wyprawy na szczyt najwyższej góry ziemi. Jak do tej pory chęć udziału w wyprawie wyraziło 530 osób.

Szczegóły na stronie: http://www.biegstulecia.pl

Zapisy: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=2014

RZ

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce