Trening na wysokościach. Ale jakich?

 

Trening na wysokościach. Ale jakich?


Opublikowane w pt., 27/12/2013 - 18:46

Jeśli macie właśnie aktywną przerwę świąteczno-noworoczną w górach lub planujecie trening wysokogórski, wyniki tych badań mogą wam się przydać. Amerykańscy fizjolodzy postanowili znaleźć optymalną wysokość, na której biegacz powinien trenować, żeby osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty na nizinach.

Biegacze biorący udział w badaniu zamieszkali na czterech różnych wysokościach, od 1780m do 2800m. Przez miesiąc prowadzili treningi, według zasady: mieszkaj wysoko, trenuj niżej Najintensywniejsze biegi odbywały się w Salt Lake City- 1250m. Treningi o umiarkowanej intensywności miały miejsce nieco wyżej. Uczestnicy badania biegali na poziomie od 1780 do 3000m.

Przed wyjazdem, 48 zawodników biegało na dystansie 3km w Dallas, a badacze notowali ich wyniki sportowe i medyczne np. poziom czerwonych krwinek. Drugi test odbył się po miesięcznym pobycie w górach. Przez czas trwania górskich treningów, cała grupa była poddawana drobiazgowym badaniom i obserwacjom. Rezultaty okazały się ciekawe.

Początkowo naukowcy założyli, że wszyscy biegacze poprawią możliwości organizmu w postaci wyższej koncentracji EPO i zawartości czerwonych krwinek we krwi, a dzięki temu szybciej przebiegną cały dystans. Jednak w czasie testowego biegu, wyniki sportowe w znaczący sposób poprawili tylko biegacze mieszkający na wysokości 2085m n.p.m. i 2454m, chociaż u wszystkich zanotowano wyższe parametry fizjologiczne.

Po analizie wszystkich rezultatów badania, naukowcy doszli do wniosku, że trening wysokogórski jest skuteczną metodą poprawy formy, o ile odbywa się na właściwej wysokości. Biegacze mieszkający w pierwszym obozie (1780m), mieli wyższy poziom erytropoetyny (EPO) tylko w ciągu pierwszych 72 godzin pobytu w górach. Brak postępów w czasie biegu na dystansie 3km u zawodników z grupy czwartej ( 2800m), tłumaczony jest faktem krótkiego czasu, który upłynął między pobytem na wysokości, a testem w Dallas. Wpływ na ich ogólną kondycję mogły mieć, częste w tej grupie, problemy ze snem. Być może potrzebowali oni również, więcej czasu na aklimatyzację.

Jeśli nie możecie poświęcić na trening wysokogórski odpowiednio dużo czasu, najrozsądniejszą opcją wydaje się być bieganie na wysokości od 2080 do 2450 m n.p.m.

IB

Źródło: http://jap.physiology.org/content/early/2013/10/22/japplphysiol.00634.20...

fot. biegigorskie.pl

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce