Sprawny znaczy zdrowszy


Opublikowane w śr., 24/01/2018 - 08:48

Zbyt duży obwód talii to nie tylko problem z dopasowaniem ubrań, ale też wskaźnik zaburzeń metabolizmu i możliwych stanów zapalnych. Taka zależność została już wcześniej udowodniona naukowo, dlatego tym razem duńscy naukowcy inaczej sformułowali zadanie badawcze i postanowili poznać związek pomiędzy poziomem sprawności fizycznej a występowaniem stanów zapalnych w organizmie.

W tym celu przeanalizowano dane 10 976 osób zebrane w latach 2007-2008. W grupie było 4 838 mężczyzn i 6 842 kobiety. 413 panów miało BMI powyżej 30. Z taką samą otyłością zmagało się 458 kobiet. U wszystkich pobrano próbki krwi w poszukiwaniu markerów wskazujących na stany zapalne. Uczestnicy zostali również dokładnie zmierzeni i zważeni. Stan sprawności fizyczności był wyrażony w VO2max. A ten maksymalny pobór trenu został określony podczas sesji na ergometrze.

Okazało się, że poszukiwany związek istnieje. Większa sprawność oznacza mniej stanów zapalnych i mniejszy obwód pasa. Nie ma to związku z wagą ogólnie i BMI. Niezależnie od wskaźnika masy ciała, korzystna dla zdrowia jest relacja pomiędzy większą sprawnością a mniejszym obwodem pasa.

Z kolei niska sprawność była związana z szerszą talią i wyższym stopniem występowania stanów zapalnych. Inaczej mówiąc, bez względu na BMI, dla zdrowia istotna jest sprawność fizyczna i to niezależnie od innych czynników i stylu życia badanych. Sprawność przekłada się na eliminowanie otyłości brzusznej, która ma związek w występowaniem różnych zaburzeń metabolizmu.

Warto więc dbać o swój poziom sprawności, bez względu na wagę.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się: