Sport tester ? monitor, trener, nawigator?

 

Sport tester ? monitor, trener, nawigator?


Opublikowane w wt., 22/01/2013 - 15:57

Sport tester ? monitor, trener, nawigator?

Dziś chciałbym zwrócić uwagę na rolę i zadania sport testera czy też pulsometru. Ale to drugie określenie pasuje mi tylko do najbardziej ?ubogich? modeli. Ale po kolei:

Na początku lat siedemdziesiątych australijski psycholog sportu, a później także światowej sławy trener pływacki dr Robert Treffene zaczął zajmować się pomiarami tętna. Wkrótce skonstruował kieszonkowy monitor z elektrodami i kablami, za pomocą którego, trener na basenie mógł sprawdzić tętno pływakom, tuż po zakończeniu danego odcinka. W 1977 roku Seppo Säynäjäkangas) 33-letni profesor elektroniki na Uniwersytecie w Oulu, chciał pomóc koledze trenerowi narciarstwa, by ten mógł monitorować pracę serca u swoich biegaczy narciarskich.. Profesor wymyślił pulsometr na baterie nakładany na koniuszki palców. To skłoniło profesora do założenia w roku 1977 firmy Polar Electro Oy.

W roku 1978 Polar wprowadził na rynek pierwszy pulsometr Tunturi Pulser. Był to monitor pracy serca połączony kablami z opaską wokół klatki piersiowej. Pięć lat później, bo w roku 1983 roku, firma ta zaprezentował pierwszy bezprzewodowy pulsometr, używający pola elektrycznego do transferu danych ? Sport Tester PE 2000. W następnym roku firma wypuściła na rynek urządzenie zawierające komputerowy interfejs ? Sport Tester PE 3000. Wraz z tym urządzeniem rozpoczęto na wielką skalę monitorować pracę serca i udoskonalać każdy kolejny model. Długo firma Polar była potentatem sport testerów, niemniej jednak teraz mamy do dyspozycji kilkanaście jak nie kilkadziesiąt marek pulsometrów.

Dziś nie wyobrażam sobie treningu bez pulsometru

W dobie elektroniki i dzisiejszych wymagań, jakie niesie sport i to nie tylko ten na najwyższym poziomie ale również amatorski nieuniknione jest wspieranie się urządzeniami do monitorowania pracy serca, oraz wieloma innymi funkcjami jakie dają obecne modele sport testerów.

W wyczynowym sporcie kontrola treningu i obciążenia jest na niesamowitym poziomie a pomaga w tym również zegarek, monitorujący pracę tętna. Już nieliczni sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe i nie tylko (często z braku świadomości, lub dyskomfortu związanego z posiadaniem paska, czy zegarka) nie wykorzystują monitorów pracy serca.

Zatrzymywanie się, odszukiwanie tętna metodą palpacyjną, przeliczanie na wartości minutowe, odeszły już do lamusa. Mnożenie 10s x 6, 15s x 4 to standardowe pomiary tętna powysiłkowego. Teraz na szczęście możemy ?podglądać? nasze tętno nie zatrzymując się, mamy dostęp do tego w każdej chwili.

Oczekiwania sportowców, amatorów biegania i nie tylko

Dziś poza samym wskaźnikiem tętna oczekujemy więcej?i więcej. Firmy prześcigają się w rozwoju aparatury a co za tym idzie coraz więcej możemy ?wpakować? do naszego monitora ? zegarka. Do tego otrzymujemy oprogramowanie (każdy pod swój sprzęt) do analizy treningu. 

Poza podstawowymi funkcjami jak czas, data itd. Sporttester posiadają programy pomagające utrzymać tętno w założonych strefach, wręcz sterują naszym treningiem, poprzez wcześniej zapisany (wgrany) jego rodzaj. Do tego wyposażone są często (najwyższe modele) w GPS, który nie tylko pokazuje nam przebytą odległość, prędkość biegu, wysokość, różnicę wzniesień, oraz wiele innych danych, jak i tez potem mapę (trasę) naszego biegu.

Trenerzy mogą ?śledzić?, sprawdzać czy też egzekwować należytość wykonania treningu, łącznie z trasą biegu. My za to, mamy możliwość podglądu tego, co robimy, co chcemy wykonać i znacząco ułatwia nam to trening albo wręcz go ukierunkowuje.

Bieganie czy chodzenie, jazda choćby rowerem czy wykonanie planowanego treningu w nieznanym terenie, gdzie nie mamy wymierzonych odcinków jest dziś łatwiejsza do zrealizowania. To właśnie sport tester pokaże nam a nawet ?oznajmi? sygnałem dźwiękowym, że pokonaliśmy kolejny kilometr pokazując nam choćby prędkość i czas (tempo), w jakim to zrobiliśmy.

Przebywając w RPA, Meksyku, czy w pięknych zakątkach Polski mogę w każdym momencie wykonać trening, bez wcześniejszego mierzenia trasy z naprawdę świetną dokładnością.

Na rynku jak wspomniałem jest wiele firm. Wymienię choćby kilka najpopularniejszych z nich: Polar, Garmin , Sigma, Baurer, Suunto

Każda z marek chce wprowadzić tez swój pulsometr. Można je spotkać choćby w sieciach handlowych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie i doborze sprzętu:

Cena będzie jednym z głównych kryterium. Szukajmy kompromisu pomiędzy nią właśnie a wyposażeniem, funkcjonalnością, itd.

Należy tez zadać sobie pytanie - do czego mam nam on posłużyć?

Potem należy zwrócić uwagę na:

Wrażliwość na zakłócenia: tym poszczególne modele się różnią. Interferencja jest minimalizowana poprzez zastosowanie zegarka i zaszyfrowanego sygnału. Testerzy mogą zakłócać inne podobne urządzenia, ale również same odbierać inne źródła elektromagnetyczne

Funkcje i obsługa: należy zwrócić uwagę na funkcje, obsługę i wyposażenia.  Czy posiada wbudowany, czy zewnętrzny GPS, albo go nie ma. Czy jest kompatybilny z komputerem, jest możliwość zachowywania danych w zegarku i transmisji ich do komputera.

Wygląd i trwałość: przy wyborze konkretnego modelu należy skoncentrować się na odporność na zarysowanie i żywotności baterii. Serwis gwarancyjny, -jakie są warunki i dostępność. Są różnicę i należy się z nimi zapoznać..

Te podpowiedzi są dla Ciebie, byś mógł dostrzec różnice oraz potrzebę lub jej brak używania takiego sport testera. Tym razem podpowiadam sportowcom (amatorom i profesjonalistom), aby znaleźć odpowiedni sport tester dla siebie.

Kilka wybranych i rekomendowanych modeli:

Sigma PC 15.11

Dokładny pomiar

Konstrukcja

Cena

Prosta obsługa

Jest godny polecenia. Zawierają wszystko, co potrzebne i mierzy dokładnie.

RS 300

Dobry stosunek ceny, do jakości, dla amatorów i osób, które nie chcą zbyt rozbudowanych danych. Ma wszystko, co potrzeba, prócz GPS

Sigma Sport 25.10

Niezła cena

Wygląd

Funkcjonalność

Dobra klarowność

Cyfrowa transmisja kodowania

Minusy

Problemy gorszych warunkach i słabe podświetlenie

Sztywne przyciski

Czasami zakłócenia tętna

Solidny wygodny pasek

Dla mniej wymagających, sportowców jest na pewno dobrym dodatek do osobistego rozwoju i kontroli swojego ciała. Posiada GPS

RCX5

Prosty w użyciu

Dokładny pomiar tętna

Posiada GPS (G5), niestety osobno

Doskonały wyświetlacz

Płaski, ładny wygląd

Opcja zakupu dodatkowych czujników (bieganie, jazda na rowerze)

Bardzo lekki

Dobra żywotność baterii

Innowacyjna funkcja ZoneOptimizer

Minusem jest plastikowy, guma - za tą cenę, to chciałbym więcej kreatywności

Wybrałem go, jako najlepszy, po naprawdę długim namyśle, porównując inne marki. Po prostu POLAR w prostocie, szerokiej oferty, funkcjonalności i usługi dla mnie jest na najwyższym poziomie. RS 600 i RS 800 były dla mnie tragiczne pod względem awaryjności pasków, to ten model jest zupełnie inny. Użycie jest bardzo intuicyjne, zawsze masz doskonały przegląd, w jakiej strefie tętna jesteś, a w zestawie z GPS po prostu kompletny.   Dlatego polecam dla zaawansowanych sportowców.

 Polar RC3 GPS

Firma Polar wprowadza na rynek swoje pierwsze urządzenie ze zintegrowanym odbiornikiem GPS - komputer treningowy Polar RC3 GPS. Zegarek został opracowany z myślą o entuzjastach sportu, którzy chcą korzystać z funkcji GPS i jednocześnie oczekują inteligentnych porad na temat swojego treningu. Polar RC3 GPS wyposażony został także w bardzo ważną funkcję opartą na systemie GPS - Back to Start (powrót do początku trasy) - po naciśnięciu jednego przycisku zostaniemy pokierowani (za pomocą strzałki kierunkowej) z powrotem do punktu wyjścia po możliwe najkrótszej trasie. Polecam.

Podsumowanie:

Z racji, iż jestem nadal czynnym sportowcem przedstawiłem kilka modeli, którymi się zainteresowałem i miałem możliwość testowania. Jeśli zatem nie stać nas, czy nie czujemy potrzeby korzystania z tak zaawansowanych modeli, sięgnijmy po podstawowe. Jeśli biegamy na stałych, ulubionych i zmierzonych trasach nie jest koniecznością posiadanie wbudowanego GPS. Najważniejsze, byśmy mieli ?podgląd? tego, jak reaguje nasz organizm i w jakiej strefie tętna mamy się poruszać, aby realizować zaplanowane obciążenie.

Intensywność treningu mierzona ilością uderzeń  naszego serca na minutę jest głównym wyznacznikiem stosowanym w sporcie do kontroli bieżącej. Do tego między innymi a przede wszystkim potrzebujemy sport testera. Innymi wyznacznikami, na które należy zwrócić uwagę są wielkość obciążenia i prędkość wykonywania danego ćwiczenia, ale to pozostawmy już trenerom.

Zachęcam do posiadania pulsometru, sport testera a co więcej, używania go, jako podpowiedzi, oraz do kontroli treningu. Ja dziś nie wyobrażam sobie wyjścia na trening, nie mając ze sobą właśnie tego gadżetu.

Owocnej aktywności fizycznej! Pamiętajcie nie ma złej pogody by wyjść i np. pobiegać czy tez pochodzić!

 

Grzegorz Sudoł
http://www.grzegorzsudol.pl/

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce