Pytania do trenera

 

Pytania do trenera


Opublikowane w śr., 30/01/2013 - 08:41

Zauważyłem, że podczas zawodów, i czasem również podczas treningów, po około 70 minutach biegu następuje kilkanaście minut, trakcie których tempo wzrasta nawet o 10%, przy subiektywnie niezmienionym poziomi wysiłku. Co może być przyczyną takiej reakcji organizmu? I ? co najważniejsze ? jak przedłużyć ten czas?

Wzrost tempa po ok. 60 -70 minutach wysiłku / subiektywny i obiektywny / dotyczy w większości osób relatywnie słabo i średnio wytrenowanych. Częściowo można wytłumaczyć fizjologią wysiłków długotrwałych, częściowo biomechanika a częściowo psychiką. .Fizologia: Po prostu w wysiłkach długotrwałych po ok. godzinie nasz organizm ?rozumie? że zasoby glikogenu w mięśniach i wątrobie nie są wystarczające i zaczyna ?przełączać? metabolizm na pozyskiwanie energii z kwasów tłuszczowych. Jeszcze mamy zapas węglowodanów, a już włączyły się w większym procencie tłuszcze ? czyli cały mechanizm dostarczanie energii do pracujących mięśni jest bardziej wydajny ? a więc okresowo biegnie nam się jakby lżej. Ale tylko do czasu gdy wystarczy węglowodanów!. Gdy je spalimy ? to intensywność wysiłku musi spaść ? bo mało wytrenowany organizm nie umie korzystać z bardzo bogatych zasobów tłuszczy, gdy nie ma węglowodanów. Biomechanika ? po ok. 60 minutach wysiłku nasz układ motoryczny zaczyna automatycznie ?ekonomizować? technikę. Czasowo biegniemy bardziej ekonomicznie ? bo mięsnie, stawy, układ przewodzenia jest świetnie rozgrzany a jeszcze nie zmęczony. Objawy zaburzenia techniki pojawiają się równolegle z zużyciem substratów energetycznych oraz zmęczeniem układu nerwowego. Utrata techniki i dynamiki to w rezultacie automatyczne zwolnienie. Psychika ? jeśli ?silnik? pracuje dobrze a w ?baku? jest paliwo ? to również nasze odczucia są pozytywne! Wysiłek jest relatywnie ?przyjemny? a to dodatkowo dodaje nam pouczycie komfortu ? przekłada to się na szybkość pokonywania poszczególnych kilometrów.

Jak to przedłużyć? ?trenować, trenować i jeszcze raz trenować ? ale stosować kilka środków treningowych. Metody zmienne i przerywane będą najbardziej efektywne chociaż nie powinniśmy zapominać o metodach ciągłych. Wysoce wytrenowani biegacze nie maja z tym problemu.

Źródło:  www.masters.azs-awf.pl

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce