Nocne posiłki prowadzą do nadwagi


Amerykańscy naukowcy zbadali związek pomiędzy składem ciała i BMI a późnym spożywaniem posiłków. Wydawałoby się, że na ten temat wiadomo już wszystko i na noc nie należy się objadać, ale nowatorskie podejście do tematu, rozszerza naszą dotychczasową wiedzę.

Naukowcy w swojej analizie pory posiłków, wzięli pod uwagę nie czas na zegarze, a wewnętrzny zegar biologiczny, a z ich badań wynika, że istnieje silny związek pomiędzy melatoniną i otyłością oraz składem ciała.

Do takiego wniosku doszli obserwując przez miesiąc 110 osób w wieku od 18-22 lat. Każdy z uczestników został dokładnie zbadany, a przede wszystkim został określony dla każdego z nich moment wydzielania się melatoniny oraz zawartość tkanki tłuszczowej w składzie ciała. Przez 7 dni w stosownej aplikacji zapisywali wszystko, co jedli i kiedy to robili.

Okazało się, że osoby z większą zawartością tkanki tłuszczowej, większość kalorii spożywały krótko przed snem, czyli wtedy, gdy poziom melatoniny był wysoki. Dokładniej mówiąc, robili to 1,1 godziny przed wzrostem poziomu melatoniny. Porównując osoby grubsze i szczuplejsze nie znaleziono związku między ich wagą a godziną na zegarze, ani nawet pomiędzy zawartością tkanki tłuszczowej a kaloriami, składem posiłków, aktywnością fizyczną i czasem poświęcanym na sen.

Tak więc niezależnie od innych czynników ryzyka, samo spożywanie posiłków w wieczorową lub nocną porą rytmu dobowego stanowi ryzyko nadwagi i niekorzystnego składu ciała.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się: