Dziesięć przykazań początkującego biegacza

 

Dziesięć przykazań początkującego biegacza


Opublikowane w śr., 05/10/2016 - 09:59

Za szybko, za dużo, niechlujnie i niezdarnie. Podpowiadamy jak zdobyć pierwszy poziom wtajemniczenia biegowego i wytrwać przy bieganiu. 

1. Buduj formę powoli - zacznij od marszobiegów i stopniowo wydłużaj czas biegu ciągłego, twój organizm musi się zaadaptować do wysiłku (jeśli dopiero co wstałeś z kanapy) i znoszenia coraz większego wysiłku. Wolne tempo biegu czy przechodzenie do marszu to nie jest powód do wstydu. Pamiętaj o rozgrzewce przed każdym treningiem.

2. Regularność i jakość - efektywny trening to trening wykonywany w ustalonych okresach czasu, powtarzalny. Palące słońce czy deszcz nie mogą być dla Ciebie wymówką do pozostania w domu. Skrzętnie notuj dystanse i odczucia z trasy, stan zdrowia. 

3. Regeneracja i odpoczynek to także trening - mocne aktywności przeplataj rekreacyjnym truchtem i aktywnym wypoczynkiem. Ściganie się z czasem na każdym treningu jest bezproduktywne, co więcej, przynosi więcej szkód niż korzyści. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu strat kalorii. 

4. Pracuj nad techniką biegu - ląduj poniżej środka ciężkości, zwróć uwagę na ruch ramion (wskazany kąt 90 stopni i równomierna praca), patrz przed siebie. Nasza sylwetka powinna być swobodnie wyprostowana, nie zginajmy się w pasie, nie biegajmy z pochyloną głową.

5. Pracuj nad kadencją - wysoka kadencja to wysoka ekonomia biegu: dłuższy czas lotu, lądowanie bardziej na śródstopniu. 180 kroków to dobry punkt zaczepienia. 

6. Bieganie to nie tylko bieganie - wskocz na rower, pograj w piłkę, ćwicz na atlasie. Ew. ból towarzyszący pierwszym pokonanym kilometrom (np. piszczeli) niweluj przerwą w bieganiu i ćwiczeniami rozciągającymi, ogólnorozwojowymi (np. chodzeniem na palcach). Sprawny organizm to wytrzymały organizm. 

7. Obuwie - na początku biegowej przygody potrzebujesz tylko wygodnych i dopasowanych butów z amortyzacją (jeśli biegasz głównie po asfalcie). Chroń stopę i stawy przed przeciążeniami. Odwiedź sklep dla biegaczy czy sportową sieciówkę z asortymentem dla biegaczy i wypróbuj kilka modeli. Wybierz ten, w którym czujesz się komfortowo, który nie uciska stopy czy palców (wybierz rozmiar o pół numeru większy od budów, w których chodzisz na co dzień).

8. Bezpieczeństwo - biegając po ulicy i w bezpośredniej bliskości zwracaj uwagę na samochody, przechodniów, rowerzystów, motocyklistów. Jeśli nie jest to konieczne, zrezygnuj ze słuchawek i głośnej muzyki (ew. słuchaj tak, by słyszeć otoczenie). Wieczorem daj się zobaczyć na drodze - załóż odblaskowe ciuchy, dedykowane opaski.

9. Wyznacz sobie cel i dąż do niego - bieg na 10 km w perspektywie 3-4 miesięcy od rozpoczęcia treningów czy półmaraton po kolejnych miesiącach to dobry motywator do aktywnego spędzania czasu.

10. Przede wszystkim ciesz się bieganiem! Nie naśladuj, nie goń, nie podążaj za modą - biegaj dla siebie! 

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce