"Przegoń Zawał", czyli 5. Ogólnopolski Marsz Nordic Walking

 

"Przegoń Zawał", czyli 5. Ogólnopolski Marsz Nordic Walking


Opublikowane w wt., 12/09/2017 - 11:53

W ramach Festiwalu Biegowego odbył się 5. Ogólnopolski Marsz Nordic Walking “Przegoń Zawał” zorganizowany przez Cardiovascular Center Foundation. Marsz corocznie przyciąga ponad dwieście osób z chorobami serca i naczyń. Pacjenci swoja mobilizacją i energią są doskonałym przykładem na to, jak szybko i skutecznie można wrócić do zdrowia, przy odrobinie codziennego zaangażowania.

Dzięki dzisiejszej medycynie zawał coraz częściej nie musi być wyrokiem. Wiele osób, które przeszły zawał lub miało problemy kardiologiczne szybko wraca do normalnego trybu funkcjonowania, innym zajmuje to więcej czasu. Nie można zapominać i bagatelizować pierwszych incydentów sercowych, ponieważ bez stosowania się do zaleceń lekarzy, szybko może pojawić się kolejny.

Rehabilitacja to proces długotrwały dlatego ćwiczenia należy rozpoczynać powoli, z małymi obciążeniami. Stopniowo można zwiększać intensywność treningu. Ale trzeba robić to płynnie a nie skokowo. Najlepiej zacząć od spacerów czy pływania. Należy przy tym pamiętać o odpoczynku i i minimum 6-7 godzinach snu.

Proces powrotu do zdrowia po zawale rozpoczyna się jeszcze podczas hospitalizacji. Rehabilitacja polega na wprowadzeniu ćwiczeń poszczególnych grup mięśniowych. Pacjent ćwiczy pod czujnym okiem rehabilitanta przy szpitalnym łóżku. Jest to jednak początek drogi ponieważ po wyjściu ze szpitala pacjent musi sam zmobilizować się do wykonywania zaleconych ćwiczeń w domu. Wymaga to dużej dyscypliny, ale celem jest zdrowie i życie.

Przez ruch do zdrowia

Dla przywrócenia równowagi całemu organizmowi bardzo ważna jest prewencja wtórna. Ruch i ćwiczenia mają wręcz terapeutyczny wpływ na szybki powrót do zdrowia, ale przede wszystkim na zapobieganie zawałom.

- Długo pracowaliśmy nad modelem wysiłku fizycznego, który będzie optymalny nie tylko dla pacjentów po zawale serca, ale również dla tych z chorobami serca i naczyń. Ruch jest bardzo dobrym lekarstwem, ponieważ prowadzi do zmniejszenia zatorowości naczyń. Z kolei nasilone programy rehabilitacji po zawale mają nauczyć pacjentów codziennej aktywności fizycznej. Badania wykazują, że nie potrzebujemy bardzo wysiłkowej aktywności fizycznej. Wystarczy 30 minut codziennego ruchu, a jego intensywność powinna być umiarkowana - uważa prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, koordynator kampanii Stawka to Życie. Zastawka to Życie.

Profesor uważa że umiarkowany ok. 30 minutowy trening jest wystarczającym aby zapobiegać powikłaniom po zawale, czyli przez ruch do zdrowia. Dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń możemy zredukować nadwagę, a co również ważne, możemy nim również przeciwdziałać depresji - choroby współistniejącej z zawałem serca oraz innym chorobom przewlekłym. Stąd właśnie pojawiła się idea marszu Nordic Walking dla pacjentów kardiologicznych.

- Potrzebujemy średniego wysiłku, a Nordic Walking wydaje się być optymalny - podkreśla prof. Dariusz Dudek.

Inicjatywę wspierają rokrocznie wybitni kardiolodzy i kardiochirurdzy, którzy swoją postawą i zaangażowaniem namawiają do aktywności fizycznej. W marszu corocznie bierze udział ponad dwieście osób z chorobami serca i naczyń. Pacjenci swoja mobilizacją i energią są doskonałym przykładem na to, jak szybko i skutecznie można wrócić do zdrowia, czyli jak “przegonić zawał”.

Gościem specjalnym tegorocznego marszu była Ewa Kuklińska, aktorka filmowa i osobowość telewizyjna, której nie jest obojętne dbanie o zdrowie właśnie poprzez ruch.

- Jestem córką lekarza i siostrą lekarza. Mam świadomość tego, jak ważna jest profilaktyka w naszym życiu. Chciałbym swoją obecnością, formą i kondycją w jakiej jestem zachęcić innych  do uprawiania sportu, do dbania o siebie, a w konsekwencji do zdrowego trybu życia. Dbając o serce starajmy się, aby biło długo i kochały goręcej - twierdzi aktorka.

Rehabilitacja to powrót do zdrowia

Pacjenci po przebytej rehabilitacji wracają do pełni sił, do aktywności życiowej oraz zawodowej. Znaczenie ma zarówno odpowiednia opieka lekarska, ambulatoryjna ale również ruch. Dane wskazują, że poddawani rehabilitacji kardiologicznej chorzy żyją dłużej. Prognozuje się, że wchodzący w życie program KOS-zawał, to ogromna szansa dla pacjentów na pełny powrót zdrowia. Ostatecznie jednak to od samych pacjentów zależy, czy ministerialne działania przyniosą efekt.

Czy pacjenci będą przestrzegać wytycznych lekarzy, korzystać z dostępnych badań, regularnie przyjmować leki i poddawać się potrzebnym zabiegom. Dla walki o zdrowie kluczowa jest świadomość samych pacjentów, dlatego po marszu “Przegoń Zawał” odbyło się spotkanie edukacyjne, na którym prof. Dariusz Dudek mówił zgromadzonym oraz swoim pacjentom, jak ważna jest aktywność fizyczna. Ruch jest kluczem do serca. Zmienia świadomość nas wszystkich o zdrowiu i odciąga od nałogów. Poprawia samopoczucie, przez co wydłuża życie. Warto więc poświęcić te 30 minut dziennie by przeżyć.

Na spotkaniu odbyła się również premiera filmu edukacyjnego przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w ramach kampanii Stawka to Życie. Zastawka to Życie, która promuje nowoczesną metodę wymiany zastawki aortalnej - TAVI, czyli przezcewnikowe wszczepienie zastawki aortalnej, która jest metodą mniej inwazyjną i bezpieczniejszą dla pacjentów wysokiego ryzyka operacyjnego, a czasem jedynym dla nich ratunkiem.

W filmie wzięli udział kardiolodzy, kardiochirurdzy, specjaliści światowego formatu oraz znana polska aktorka Emilia Krakowska, która jest jej ambasadorką. Podczas kampanii przeprowadzone zostaną spotkania z seniorami na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz licznych konferencjach medycznych dla lekarzy po to, by zapoznać ich z metodą TAVI, pozwalającą nie tylko na poprawę jakości życia starszych osób, ale także na zmniejszenie traumy operacyjnej i, co najważniejsze, skrócenie okresu rekonwalescencji po wykonanych zabiegach.

Fot. Eleven Zett Productions

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce