Poznali fakty, obalili mity. O kurczaku na FSZP

 

Poznali fakty, obalili mity. O kurczaku na FSZP


Opublikowane w pt., 08/09/2017 - 14:48

- W Polsce jest zakaz podawania hormonów wzrostu czy stymulatorów wzrostu. Dozwolone jest używanie antybiotyków, ale tylko w przypadku leczenia stada i pod opieką lekarzy – podkreślała Kamila Dyndor, dietetyk

Prelekcja „Co z tym kurczakiem? Fakty i mity na temat drobiu w diecie sportowca" rozpoczęła w piątek Forum Sport Zdrowie Pieniądze. Pomysłodawcą była Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Kamila Dyndor najpierw opowiedziała o rodzajach mięsa drobiowego. I tak najmniej tłuszczu ma mięso z kurczaków. Podkreślała też, że dostarczają wartościowego białka, pełnego aminokwasów, które trzeba dostarczyć do organizmu człowieka z zewnątrz.

- Są też witaminy A, C, E i cała paleta z grupy B. Do tego przeciwutleniacze i takie pierwiastki jak cynk, żelazo i magnez – mówiła Kamila Dyndor. – Pierś kurczaka zawiera najwięcej białka spośród wszystkich mięs. Indyka poleca się np. przy niedokrwistości – zwłaszcza mięso z udźca. Najszlachetniejsza jest gęś. Ma nienasycone kwasy tłuszczowe działające dobroczynnie na organizm. Obi zna zły cholesterol i pomaga przy chorobach sercowo-naczyniowych. Tłuszcz z gęsi był stosowany jako lek w medycynie ludowej.

Dla sportowców mięso drobiowe jest wskazane z powodu dużej zawartości białka w mięsie. Zawarte w nim aminokwasy są podobne do tych w ludzkich mięśniach. – To pomaga w ich szybkim przyswajaniu – podkreślała Kamila Dyndor.

Dietetyczka zaznaczała, że w Polsce obowiązuje zakaz podawania antybiotyków drobiu bez przyczyny. Zapewniała, że zakazane są stymulatory i hormony wzrostu. – Antybiotyki można podawać tylko wtedy, kiedy stado choruje i odbywa się to pod kontrola lekarzy – mówiła Kamila Dyndor. - Inspekcja Weterynaryjna sprawdza, czy nie podawane są stymulatory. Dlaczego ptaki tak szybko rosną? To efekt nowoczesnego chowu i selekcjonowania gatunków, które szybciej rosną dzięki stosowaniu pasz i za pomocą odpowiednich warunków chowu. Hormony są zabronione w UE. Poza tym by były skuteczne trzeba je podawać w postaci zastrzyków. To byłoby bardzo kłopotliwe, bo trzeba by kilka razy ostrzykiwać jednego ptaka.

ak

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce