FSZP: Kontuzja, czyli ciemna strona biegania

 

FSZP: Kontuzja, czyli ciemna strona biegania


Opublikowane w sob., 09/09/2017 - 17:19

Jakub Ślusarski, doktor z Centrum Ortotop, opowiedział o najmniej lubianej stronie biegania – urazach. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? – Za dużo, za szybko i za długo. Czyli narzucamy sobie zbyt duże obciążenia, za długie dystanse sobie wyznaczamy i ze zbyt dużą intensywnością – wyliczał dr Ślusarski.

Kolejne przyczyny urazów to nieprawidłowo dobrane obuwie, niedostateczna elastyczność mięśni czy po prostu problemy związane z anatomią – asymetria, nierówne kończyny czy wady kręgosłupa.

Z badań wynika, że najczęściej biegacze mają problemy z kolanem i stopą. Zdarzają się też kontuzje mięśni udowych i podudzia.

Główne objawy to ból z przodu kolana. – To chrupanie, zgrzytanie. Czasem pacjenci mówią o uczucie chrzęszczącego piasku – tłumaczy dr Ślusarski. - Czasem u biegaczy pojawia się po długotrwałym siedzeniu z biurkiem czy jeżdżeniem autem. Jak sobie radzić? Krótkotrwale można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kolejny pomysł to fizjoterapia. Uczymy pacjentów jak powinni ćwiczyć, jak się rozciągać. I, że należy wzmacniać mięśnie.

Stopa zwykle odzywa się poprzez ostry kłujący ból. Biegacze porównują go do nastąpienia na gwóźdź. To efekt nadmiernego obciążenia stopy. Doktor Ślusarski radzi okłady, kinezyterapię i także przerwę w treningu.

Kolejny problem związany ze stopą to ścięgna Achillesa. Ból pojawia się np. w związku nagromadzeniem mikrourazów. Leczenie tych problemów jest długotrwałe. Pomocą mogą być odpowiednie wkładki pod piętę, by odciążyć ścięgno. – Dobrym pomysłem jest chłodzenie i regularne ćwiczenie rozciągające – dodaje dr Ślusarski.

– W przypadku wszystkich urazów często za rzadko wymieniamy buty – kończy dr Ślusarski.

ak

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce