Justyna Kowalczyk pobiegła z chorymi na mukowiscydozę [ZDJĘCIA]


Ponad 600 osób wzięło udział w 2. Biegu po Oddech, dokładając swoją cegiełkę wsparcia dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. 

Wśród uczestników niedzielnej imprezy w Zakopanem była ponownie Justyna Kowalczyk, wieloletnia ambasadorka PTWM. 

– Matka jednego z moich serwisantów od lat zajmuje się chorymi na mukowiscydozę w szpitalu w Rabce i to ona pierwsza uświadomiła mi jak ciężka jest to choroba, z jakimi problemami muszą się mierzyć chorzy i ich opiekunowie – wyjaśnia Justyna Kowalczyk przypominając, że choroba wyniszcza organizm, w szczególności układ oddechowy, co powoduje, że chory w ostatnim stadium choroby dosłownie dusi się od środka. - Wcześniej nie tylko nie miałam o tym pojęcia, ale podobnie jak wielu Polaków, w ogóle nie słyszałam o takiej chorobie. Wierzę, że imprezy takie jak Bieg po Oddech zmieniają świadomość społeczną - podkreśla mistrzyni biegówek.   

W stolicy Tatr pobiegli Ci, dla których liczył się nie tyle czas, ile idea biegu. Nie zabrakło samych beneficjentów biegu, którzy w towarzystwie rodzin i znajomych, na własnych nogach czy też na wózkach, przemierzyli całą 5-kilometrową trasę. - Pokonanie takiego dystans to ogromny wysiłek dla chorych na mukowiscydozę. Ale bardzo potrzebny, bo ruch i aktywność fizyczna to forma rehabilitacji, niezbędna do normalnego funkcjonowania. Ich bieg to także podziękowanie dla tych wszystkich, którzy pomagają. Warto i trzeba to robić - podkreśla Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM. 

2. Bieg po Oddech wygrali Luiza Motyka z Ustrzyk Dolnych (czas 20:58) i Patryk Rydzyński z Zakopanego (16:24). Pełne wyniki - TUTAJ.

Impreza zwieńczyła krajowy etap rywalizacji w Lidze Festiwalu Biegowego - największym, bo skupiającym blisko 50 wydarzeń cyklu biegowym w Polsce. W ciągu roku biegacze zbierali punkty w trzech kategoriach - Najlepszy Maratończyk, Najlepszy biegacz 5-10-15 km oraz Najlepszy Góral (szczegóły cyklu - poniżej). Wielki finał już od najbliższego piątku w Krynicy-Zdroju, gdzie startuje 8. PKO Festiwal Biegowy.

Krynicki Festiwal to sportowy weekend dla całej rodziny. W programie jest ponad 30 konkurencji, przygotowano ponad 300 km tras. Festiwal to także akcje edukacyjne i rywalizacja z przesłaniem. Bieg na 1 km, wspierany przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, dedykowany jest profilaktyce cukrzycy. Bieg Superbohaterów na 3 km, wspierany przez Fundację DKMS - idei dawstwa szpiku. Przeciwdziałanie zawałowi serca to z kolei idea marszu nordyckiego dla seniorów. Uczestników marszu poprowadziła w jednej z ostatnich edycji Justyna Kowalczyk. 

red.

fot. dutka.com.pl


Polecamy również:


Podziel się: