Bieg Powstania Warszawskiego - „bieg z potencjałem emocjonalnym”. 5-5-10 lub 5-10-10 - wybierz swoją klasyfikację i ścigaj się w Triadzie!

 

Bieg Powstania Warszawskiego - „bieg z potencjałem emocjonalnym”. 5-5-10 lub 5-10-10 - wybierz swoją klasyfikację i ścigaj się w Triadzie!


Opublikowane w pon., 24/07/2017 - 12:40

Przed nami 27. Bieg Powstania Warszawskiego. Uczestnicy imprezy oddadzą hołd uczestnikom zrywu z 1944 roku. Wydarzenie jest nieoficjalnym rozpoczęciem obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W imprezie uczestniczyć będzie 11 000 osób, które zmierzą się na dwóch dystansach - 5 i 10 km. Zdecydowana większość, bo aż 9 000 osób wystartuje na dłuższym dystansie. Limit został już wyczerpany. Dodatkowe zapisy trwały 9 minut. W tym czasie rozeszło się 455 pakietów. Biegacze symbolicznie założą opaski powstańcze oddając część powstańcom i ludności cywilnej.

Atestowana trasa prowadzić będzie wokół historycznych miejsc związanych z walkami o wyzwolenie Warszawy. Start i meta znajdować będą się w okolicach stadionu Polonii, gdzie w nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku próbowały się przebić bataliony „Zośka” i „Czata”. Na terenie dzisiejszego boiska piłkarskiego poległo kilkunastu powstańców. Uczestnicy biegu miną też Plac Kasińskich, gdzie znajduje się właz do kanału. To tu ewakuowała się załoga „Startówki”. Z kolei uczestnicy biegu na 5 km mijać będą Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, o którą toczyły się zacięte walki przez prawie miesiąc.

Tradycyjnie już podczas biegu utworzony zostanie łańcuch światła. Kibice będą mogli ustawić zapalone znicze przy trasie. Imprezie towarzyszyć będzie też grupa rekonstrukcyjna „Radosław”. Gośćmi honorowymi będą kombatanci.

– Wybuch Powstania Warszawskiego to jest bardzo ważna data i ważne wydarzenie. My je czcimy na sportowo. To jest bieg z potencjałem emocjonalnym, którego mogą pozazdrościć nam inne miasta. To jest oddanie hołdu bohaterom i tym ludziom, którzy walczyli o Warszawę i naszą wolność. Ten bieg mówi młodym ludziom, że nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy walczyli przez kilkadziesiąt dni o lepsze jutro – mówił dziś w Warszawie Janusz Samel, dyrektor biura sportu i rekreacji Urzędu Miasta Warszawa.

Bieg Powstania Warszawskiego wchodzi w skład Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. W ramach której rozgrywane są Bieg Konstytucji 3 maja na 5 km i Bieg Niepodległości na 10 km. W tym sezonie organizatorzy po raz pierwszy postanowili stworzyć klasyfikację generalną i nagrodzić najlepszych, którzy ukończą wszystkie trzy biegi.

– Z uwagi na różne dystanse, postanowiliśmy stworzyć dwie kategorie „5-5-10” i „5-10-10”. Sami jesteśmy ciekawi jak to wyjdzie i ile osób ukończy cały cykl. Już widać, że mogą być niespodzianki. Pytanie ile z osób które startowało w Biegu Konstytucji na 5 km teraz też wybrało ten sam dystans. Czy może jednak zdecydowało się na 10 km. Widać, że większym zainteresowaniem cieszy się „dycha”. Dysproporcja w zgłoszeniach była spora i mnie zdziwiła. Zobaczymy ile osób będzie sklasyfikowanych. Na pewno nagrody otrzymają zawodnicy z miejsc 1-3 wśród kobiet i mężczyzn. Ciekawe czy się uda zebrać taką trójkę? Jeśli tak to ciekawe czy będą to zawodnicy z czołówki? – zastanawiał się  Marcin Kuriata, z CSC Aktywna Warszawa.

Organizatorzy zachęcają, by pomóc w tworzeniu tego klimatycznego biegu. Można to zrobić zgłaszając się jako wolontariusz.

– Serdecznie zapraszamy. Jeśli ktoś się zdecyduje, to nawet dzień przed imprezą można się zgłosić do nas. To jest duże wyzwanie organizacyjne i każda pomoc jest dla nas bardzo wartościowa. Biegiem Powstania Warszawskiego powinno się zajmować 400 osób, tego bym sobie życzył. To jest okres wakacyjny i nie możemy bazować na szkolnym wolontariacie. Zgłosiły się już ciekawe zespoły m.in. grupa chorążych z Wojskowej Akademii Technicznej. Czekamy na kolejnych chętnych – zachęca Marcin Kuriata.

Na linii startowej 10 km stanie Mariusz Giżyński, rekordzista imprezy na tym dystansie, z wynikiem 29:34. Wielokrotny zwycięzca Biegu Powstania Warszawskiego radzi jak spędzić ostatni, żeby nie stracić formy.

– Bieg Powstania Warszawskiego to bieg letni i często pogoda rozdaje karty. Warto przyzwyczaić się do tych warunków. Nie oznacza to, że trenujemy w upale. Warto natomiast pobiegać w porze startu. Przyzwyczajmy wtedy organizm do aktywności. Ważna jest też dieta lekkostrawna i węglowodanowa. Posiłki powinny być niewielkie ilościowo, ale częstsze. Musimy przyjmować dużo płynów. Jak jest upał to warto o 25 proc zwiększyć ich przyjmowanie. Woda nas będzie chłodzić później podczas wysiłku. Zacznijmy bieg rozsądnie, spokojnie i później przyspieszmy. Jak będziemy się czuć dobrze to nadrobimy. Warto też już odpocząć przed samym startem – radził doświadczony biegacz, który wystartuje z numerem 4.

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę 29 lipca. Zawodnicy wystartują z ul. Bonifraterskiej – na 5 km o godz. 20:10. Chwile wcześniej zmagania rozpoczną wózkarze. Na 10 km bieg rozpocznie się o godz. 21:00. Meta znajduje się przy ul. Konwiktorskiej.

Zmagania na dystansie 10 km zaliczane są do Ligi Festiwalu Biegowego w kat. "Najlepszy biegacz 5-10-15". Finał cyklu we wrześniu w Krynicy podczas 8. PKO Festiwali Biegowego. Czekają nagrody finansowe. Szczegóły cyklu – poniżej.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce