54. Cross Ostrzeszowski - półmaraton pokoleń


Pod koniec stycznia ruszą zapisy do 54. Crossu Ostrzeszowskiego. Impreza jest prawdziwym świętem miłośników biegów przełajowych, ale nie tylko. W ramach zmagań już po raz dwudziesty rozegrany Półmaraton im. Mirosława Zaremby, zaliczany do Ligi Festiwalu Biegowego.

Zawody w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie) należą do jednych z najstarszych imprez w Polsce. Zmagania odbywają się tam nieprzerwanie od 1965 roku. Trzykrotnie toczyła się tam walka o medale przełajowych Mistrzostwa Polski (1968, 1971, 1975), przez lata startowała tam czołówka polskich zawodników.

W ramach imprezy rozgrywanych jest blisko 20 konkurencji. Młodzi biegacze w różnych kategoriach wiekowych rywalizują na dystansach od 400 m do 2000 m. W biegu seniorów walka toczy się na 5000 m. Na tym samym dystansie rozgrywany jest też marsz nordic walking. Najdłuższy bieg to wspomniany półmaraton. Łącznie w zmaganiach bierze blisko dwa i pół tysiące osób.

- Staramy się promować biegi przełajowe. Półmaraton jest tu swego rodzaju imprezą towarzyszącą. Startują u nas osoby w różnym wieku, od przedszkolaka po seniorów, nawet ponad 70 lat. Mamy też gości z zagranicy. Myślę, że wiele osób przyciąga ta historia. Cześć z uczestników startuje tu od lat - mówi Paweł Gilar, dyrektor półmaratonu.

Trasa najdłuższego biegu nie uległa zmianie. Ruszymy z ulicy Kąpielowej. Natomiast meta zlokalizowana będzie na stadionie im. Janusza Kusocińskiego. Do pokonania są dwie większe pętle i jedna mniejsza. Trasa prowadzi przez Wzgórza Ostrzeszowskie i najwyższe wzniesienie Wielkopolski - Bełczyna (278 m n.p.m).

- Na pewno nie jest to płaski półmaraton jak to zwykle bywa w miastach. Mamy spore zróżnicowanie wysokości, w okolicach 50 m. Uczestnicy kilkukrotnie pokonują wzniesienie. Trasa prowadzi głównie asfaltem, jedynie ostatnie metry w kierunku stadionu prowadzą drogą szutrową – opisuje organizator.

W ubiegłym roku zwycięzca półmaratonu - Rafał Czarnecki - uzyskał czas 1:14:00. Wśród pań najlepsza była Ukrainka Natalia Nagirnjak z wynikiem 1:18:10. Najlepsza z Polek - Lidia Czarnacka, zona Rafała - była trzecia z wynikiem 1:29:45. Zmagania ukończyły 273 osoby.

54. Cross Ostrzeszowski zaplanowano na 8 kwietnia. Według zapowiedzi zapisy ruszą 20 stycznia.

Uczestnicy Półmaratonu im. Mirosława Zaremby powalczą o punkty Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Maratończyk”. Finał zmagań odbędzie się we wrześniu w Krynicy-Zdroju, podczas 9. Festiwalu Biegowego (7-9.9.2018).

54. Cross Ostrzeszowski w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się: