Zaskakująco wolny maraton w Helsinkach [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w wt., 22/05/2018 - 12:16

W naszym cotygodniowym podsumowaniu startów Polaków na świecie czas na jeszcze jeden maraton.

W miniony weekend na starcie biegów rozgrywanych w ramach Helsinki City Marathon stanęli biegacze z 63 krajów. Największą popularnością cieszył się półmaraton. W głównym biegu- maratonie, linię mety przekroczyło 1750 uczestników. Wśród nich Polacy. Najwyżej sklasyfikowanym biało-czerwonym maratończykiem był Andrzej Marszałek, który z czasem 3:17:20 zajął 77 miejsce. Wśród pań Joanna Paciorkowska zajęła 18. pozycję z rezultatem 3:33:41.

Helsinki City Marathon mimo dobrych warunków pogodowych, nie zakończył się rekordami. Nie było również niespodzianek na podium. Po raz trzeci po tytuł zwycięzcy sięgnął Kenijczyk Robert Magut. Od początku był faworytem biegu i miał sporą przewagę nad rywalami. Nie miał więc potrzeby podkręcania tempa. Linię mety przekroczył z rezultatem 2:29:42 i z ponad 5 minutową przewagą nad drugim zawodnikiem, Finem Ole Antti Halonen (2:35:31).

Jeszcze dłużej trzeba było poczekać na trzeciego zawodnika, który miał ponad 15 minut straty do zwycięzcy. Niemiec Karl Hempel na metę przybiegł po 2 godzinach, 45 minutach i sekundzie.

Wśród pań, Niemka Anna Herzberg nie obroniła tytułu. Chociaż do mniej więcej 20. kilometra wszystko szło zgodnie z planem, w drugiej części dystansu straciła energię i nie utrzymała tempa do końca do końca biegu. Zajęła drugie miejsce z 2:57:46. O 3 minuty i 2 sekundy wyprzedziła ją fińska zawodniczka Katarina Skräddar.

Podium dopełniła Rosjanka Anastasia Zakharova ( 02:59:48).