UTWT 2018: Triumfatorka Iron Run najlepsza z Polek!

Opublikowane w ndz., 16/12/2018 - 18:02

Zakończyła się już tegoroczna seria Ultra-Trail World Tour. Jej uczestniczy mieli do wyboru 21 biegów w 17 krajach. W sumie mogli przebiec 2770 km i 100 000m przewyższeń!

Zwycięzcą cyklu został Pau Capell, który wystartował w pięciu biegach. W każdym z nich stał na podium! Dwa wygrał. Najpierw obronił tytuł sprzed roku na trasie Transgrancanarii, potem triumfował w Eiger Ultra-Trail, który obfitował w przygody. Z powodu trudnych warunków był wstrzymywany, wznawiany, odwoływany. Mało kto, mógł być pewien swojego ostatecznego wyniku, ale zwycięstwo Capella było bezsporne.

Na drugim miejscu uplasował się Jordi Gamito, który w ramach cyklu zajął trzecie miejsce w MIUT i stanął na najniższym stopniu podium UTMB. Sukcesy odnosił także poza cyklem. Hiszpan jest zwycięzcą Le Grand Raid de la Reunion, biegu, który w tym roku nie dogadał się z organizatorami UTWT i odbył się niezależnie od tego rankingu. Gamito był także trzecim zawodnikiem tegorocznego Ultra Pirineu.

Trzecie miejsce w rankingu UTWT za 2018 r. zajął Min Qi. Pochodzący z chińskiej prowincji Yunnan biegacz, na początku roku był jeszcze mało znanym zawodnikiem, specjalizującym się w maratonach na asfalcie. Wszystko się zmieniło podczas Hong Kong 100. Min Qi wygrał ten bieg, ustanawiając nowy rekord trasy. Swoją formę potwierdził 8 miesięcy później na trasie CCC. Linię mety w Chamonix przekraczał na drugim miejscu.

Ranking pań otwiera partnerka Min Qi - Miao Yao, która wygrała zarówno CCC jak i Hong Kong 100. Była też trzecia w Lavaredo.

Dla zajmującej drugie miejsce Franceski Canepy sezon nie był równy. Zdarzało jej się nie ukończyć biegu, ale także stanąć na najwyższym stopniu podium UTMB i 100 Miles of Istria.

Trzecie miejsce zajęły ex aequo Kelly Wolf - zwyciężczyni Tarawera i Lavaredo i Courney Dauwalter - zwyciężczyni UTMF i Western States.

Wśród Polaków najwyżej, na 18. miejscu został sklasyfikowany Krystian Ogły, który startował w czterech biegach cyklu w 2018. Krystian jest pierwszym polskim biegaczem, który wystartował we wszystkich 12 biegach cyklu UTWT ogłoszonych na otwarcie projektu (obecnie jest to już zupełnie inna, o wiele dłuższa lista). Rozpoczął od Diagonales des Fous w 2014 r.

Wśród Polek na 46. miejscu UTWT 2018 wśród pań znalazła się Aneta Ściuba. Zwyciężczyni Iron Run w Krynicy w 2018 r....

... startowała w Transgrancanarii, gdzie zajęła 21. miejsce i w Cappaddocia Ultra Trail, gdzie ukończyła bieg na 7. miejscu. Gratulujemy!

Pełne wyniki UTWT 2018: ZOBACZ