Ultra na świecie: Santa Cruz Extreme – mniej znana, dzika Teneryfa

 

Ultra na świecie: Santa Cruz Extreme – mniej znana, dzika Teneryfa


Opublikowane w wt., 25/09/2018 - 12:38

Góry Macizo de Anaga zajmują najdalej wysunięty na północny wschód cypel Teneryfy. Mimo bliskości stolicy wyspy Santa Cruz, ta część wyspy jest mniej znana turystom, a jeszcze mniej biegaczom. Najwyższy szczyt pasma osiąga 1024 metry nad poziomem morza – jest więc prawie czterokrotnie niższy od wulkanu Teide. Miejsce to kusi jednak dzikością krajobrazu, bujną podzwrotnikową roślinnością, skalistymi wybrzeżami i widokami na ocean, otaczający półwysep z trzech stron. Znajduje się tu wiele pieszych szlaków o różnym stopniu trudności, które umożliwiają całodzienne wędrówki.

Takimi ścieżkami poprowadzony jest rozgrywany od 2014 roku Santa Cruz Extreme – drugi z opisywanych w naszym cyklu biegów ultra na największej z Wysp Kanaryjskich. Wcześniej zapowiedzieliśmy i przebiegliśmy stukilometrowy Tenerife Bluetrail, prowadzący pod samym szczytem Teide. Tutaj nie osiągniemy aż tak zawrotnych wysokości, jednak na najdłuższym dystansie 49 km upakowane jest około 3900 metrów sumy podejść. Stąd „Extreme” w nazwie. Cóż, taki właśnie charakter ma ta „niższa część” wyspy. Witamy na Teneryfie!

TRASY

Do wyboru mamy Santa Cruz Extreme Maratón, Anaga Trail 26K i Anaga Trail 15K. Mapy wszystkich trzech biegów można zobaczyć TUTAJ.

Santa Cruz Extreme Maratón mieści się w kategorii ultra, bo to górski maraton „z hakiem”. Na dystansie 49 km posiada wg organizatorów 3860 m sumy podejść, choć nawet w najwyższych miejscach nie przekracza 900 metrów n.p.m. Startuje w San Andrés ze słynnej plaży ze złotym piaskiem specjalnie przywiezionym z Sahary – Playa de las Teresitas. Prowadzi na północ przez grzbiet gór Anaga, by spaść na brzeg Atlantyku na czarnej, wulkanicznej plaży w Benijo, pełnej efektownych skał. Stamtąd ponownie kręci przez góry na pd.-zach. i południe, by osiągnąć metę nad oceanem na przedmieściach stolicy wyspy, Santa Cruz de Tenerife. Przy takim nagromadzeniu przewyższeń można się spodziewać wielu bardzo stromych, technicznych podejść i zbiegów, skał, a także – dzięki miejscowemu wilgotnemu mikroklimatowi – błota. Na trasie sześć bufetów, limit 11,5 godziny. Profil można zobaczyć TUTAJ.

3 punkty ITRA, 9 punktów w górskiej skali trudności ITRA (tyle co Bieg Granią Tatr). Dokładniejsza mapa i profil wg ITRA: TUTAJ

Anaga Trail 26K ma dystans jak w nazwie i sumę podejść ok. 1700 metrów. Start i meta znajdują się w tych samych miejscach, co na najdłuższym biegu. Po osiągnięciu głównego grzbietu pasma Anaga, trasa prowadzi nim i jego okolicami, by jeszcze przed swoim półmetkiem połączyć się z trasą dłuższego dystansu i wrócić na południowe wybrzeże wyspy do mety. Na trasie dwa bufety, limit 6 godzin. Profil można zobaczyć TUTAJ.

2 punkty ITRA, 7 punktów w górskiej skali trudności ITRA. Dokładniejsza mapa i profil wg ITRA: TUTAJ.

Anaga Trail 15K zaczyna się i kończy w miejscu mety obydwu dłuższych biegów. Według strony organizatorów, wbrew nazwie ma ok. 14 km i 670 m sumy podejść. Po starcie wznosi się końcowym zbiegiem dłuższych dystansów, by w najwyższym punkcie skręcić na pd.-zach. i południe z powrotem do mety. Na trasie jeden bufet, limit 3 godziny. Profil można zobaczyć w ogólnym informatorze dla uczestników: TUTAJ.

TERMIN I ZAPISY

Tegoroczne biegi odbędą się 21 października. Dwa dłuższe dystanse startują o 8:00, najkrótszy o 9:00.

Zapisać się można do 15 października. Aktualnie wpisowe w zależności od dystansu to odpowiednio 55, 35 i 30 euro. Do końca maja ceny wynosiły 35/25/20 euro, a do końca sierpnia 45/30/25 euro.

Strona imprezy (tylko po hiszpańsku): TUTAJ

WYJAZD I POBYT

Najtańszą i najdogodniejszą możliwością wydają się bezpośrednie loty linią Ryanair z Warszawy-Modlina, Krakowa oraz Wrocławia. Wymagany dokument to dowód osobisty lub paszport. Lot w obie strony wraz z opłatami za bagaż może kosztować ok. 700-800 zł. Na miejscu można wypożyczyć samochód lub korzystać z komunikacji autobusowej. Pobyt w tańszych hotelach wraz z przelotem da się we własnym zakresie zorganizować taniej, niż przy wykupieniu wycieczki z biura podróży.

POGODA

Średnia temperatura października w Santa Cruz de Tenerife to ok. 26 stopni w dzień i 20 w nocy. Miesiąc ten ma przeciętnie trzy dni z opadami. Wyżej w górach może być oczywiście kilka stopni chłodniej, bardziej pochmurno i z większym prawdopodobieństwem deszczu. Północ i południe wyspy, mimo niewielkiego oddalenia, to praktycznie dwie różne strefy klimatyczne. Północna strona jest bardziej pochmurna i wilgotna, a południowa sucha i wietrzna.

INNE BIEGI NA TENERYFIE

Wybrane imprezy:

  • Tenerife Bluetrail (biegi górskie na dystansach 102, 67, 43 i 19 km oraz integracyjny bieg 10 km) – 8 czerwca 2019
  • Medio Maratón de Las Galletas (półmaraton i 10 km) – tegoroczna edycja odbyła się 8 kwietnia 2018
  • Media Maratón Nocturna Puerto de la Cruz (nocny półmaraton) – 13 października 2018
  • 24 Horas Non Stop Atalaya Trail (24-godzinny bieg górski na pętli ok. 8,5 km z sumą podejść ok. 500 m) – 27-28 października 2018
  • Internacional Maratón Santa Cruz de Tenerife (maraton, półmaraton i 8 km) – 11 listopada 2018
  • Abades Stone Race (biegi górskie na dystansach 41, 23 i 13 km oraz krótki bieg alpejski z przewyższeniem 500 m) – tegoroczna edycja odbyła się 11 marca
  • Chanajiga Trail (bieg górski w północnej części wyspy na dystansie 22 km) – 13 stycznia 2019

Więcej biegów na Teneryfie można znaleźć np. TUTAJ.

W październiku na naszym portalu osobista relacja z trasy Santa Cruz Extreme Maratón.

KW

Zdjęcia pochodzą ze strony i facebooka organizatorów

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce