Rekordy i super debiuty w Toronto. Widoczni Polacy

Opublikowane w pon., 22/10/2018 - 13:26

Silny, chłodny wiatr nie przeszkodził uczestnikom Scotiabank Toronto Waterfront Marathon powalczyć o dobre wyniki. Biegano m.in. w mistrzostwach Kanady i mistrzostw świata weteranów.

Sporą sensację sprawiła Etiopka reprezentująca Bahrajn - Mimi Belete, która wygrała z czasem 2:22:29. Jest to nowy rekord trasy i nowy rekord życiowy zawodniczki – poprawiony o blisko 4 minuty (2:26:06). Dodajmy, że dla biegaczki był to dopiero drugi start w maratonie; zadebiutowała dopiero w tym roku w Hamburgu. Wcześniej specjalizowała się w biegach na 1500 m.

Mimi Belete wyprzedziła ubiegłoroczną zwyciężczynię Marte Megre z Etiopii, która uzyskała wynik 2:22:35. Podium zamknęła Kenijka Rutch Chebitok z czasem 2:23:29, co też jest jej rekordem życiowym.

Na 13. pozycji uplasowała się Polka mieszkająca od lat w USA - Julia Budniak, która uzyskała czas 2:39:10. Jest to nowa życiówka biegaczki pochodzącej z Gubina. Budniak wygrała też klasyfikację wiekową K35-39 maratonu. Wyprzedziła Kanadyjkę Heather Odonnell o... 17 minut!

Wśród mężczyzn na trzecią wygraną z rzędu liczył Kenijczyk Philemon Rono. Bieg skończył jednak dopiero na 9. miejscu, z wynikiem 2:13:37. Triumfował inny z Kenijczyków - Benson Kipruto, młodszy brat znanego Dicksona Chumby, który uzyskał czasem 2:07:24. Kipruto nieznacznie wyprzedził Tanzańczyka Augustino Sulle (2:07:46) i Kenijczyka Felixa Kandie (2:08:30).

Bohaterem kibiców został 29-letni Cameron Levins, który w swoim debiucie uzyskał wynik 2:09:25 i po 43 latach złamał rekord Kanady (2:10:09)! W nagrodę otrzymał symbolicznie 43 tys dolarów premii. Tysiąc za każdy rok oczekiwania na poprawę wyniku. Wynik ten dał mu czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Oczywiście został też mistrzem kraju.

Wśród pań złoto zdobyła Kinsey Middleton, która była siódma w klasyfikacji generalnej. (2:32:09).

Najwyżej z Polaków uplasował się warszawianin Michał Orzeł, który uzyskał czas 2:35:15, co dało mu 25. miejsce wśród mężczyzn. Jest to też nowy rekord życiowy biegacza. W klasyfikacji wiekowej M35-39 maratonu zajął drugie miejsce. Lepszy wynik uzyskał tylko Kanadyjczyk Christopher Aranda - 2:31:51. Wkrótce więcej o MŚ weteranów.

Na dystansie półmaratonu - towarzyszącym zmaganiom maratończyków w Toronto - zadebiutowała Renata Pliś. Po wieloletniej przygodzie z bieżnią, zawodniczka ma już za sobą czas kontuzji. W tym roku zdobyła złote medale mistrzostw Polski w biegu ulicznych na 5 i 10 km. W Kanadzie uzyskała czas 1:14:01, który dał jej drugie miejsce open. Wygrała Allison Kieffer z rezultatem 1:12:47. Wśród mężczyzn górą był jej rodak Will Noris (1:05:36).