Rekordowy bieg z Maratonu do Aten [WIDEO]

Opublikowane w ndz., 12/11/2017 - 18:54

Rekordowa liczba 18 500 biegaczy pokonała trasę śladami Filipidesa podczas Maratonu Klasycznego w Atenach. Najszybciej zrobił to Samuel Kalalei.

Kenijczyk ok. 35. kilometra oderwał się od Miltona Roticha i ruszył w kierunku mety zlokalizowanej na stadionie Panathinaiko. Rotich, który w przedbiegowych typowaniach pełnił rolę faworyta imprezy i zapowiadał atak na rekord trasy (2:10:37), nie podjął jednak pościgu. Taki porządek utrzymał się już do końca biegu.

Samuel Kalalei, który w tym roku biegł drugi maraton, linię mety przekroczył z czasem 2:12:17 - drugim najszybszym w swojej karierze. Sprawił sobie wyśmienity prezent na 23 urodziny, które będzie obchodzić w poniedziałek 13 listopada.

Podium zostało zdominowane przez biegaczy z Kenii. Milton Rotich, startujący po kontuzji utrzymał drugie miejsce z czasem 2:14:18, wyprzedzając Jonathana Kiptoo - 2:16:08.

W rywalizacji pań kolejność na podium została rozstrzygnięta dopiero na stadionie. 18-latka z Etiopii, Bedatu Hirpa Badane, po tym jak w Barcelonie zajęła trzecie miejsce, triumfowała w Atenach z czasem 2:34:18. To najlepszy czas biegaczki na mecie ateńskiego maratonu od 2010 r.

Kolejne miejsca na podium zajęły Kenijki. Alice Kibor, która w tym roku w Marrakeszu zajęła trzecie miejsce, w Grecji była druga z czasem 2:34:22. Z kolei obrończyni tytułu sprzed roku - Nancy Arusei, nie powtórzyła swojego sukcesu (tamten bieg był jej debiutem na maratońskiem trasie - 2:38:51). Tym razem nie wygrała, chociaż znacznie poprawiła swój ubiegłoroczny wynik. Zajęła trzecie miejsce z czasem 2:34:51.