Powracają nieoficjalne MŚ sztafet

Opublikowane w śr., 18/01/2017 - 08:59

Mniej niż 100 dni pozostało do IAAF World Relays, czyli nieoficjalnych mistrzostw świata w biegach sztafetowych. Będzie to trzecia edycja tej imprezy. Zawody znów odbędą w Nassau - stolicy Bahamów.

Rywalizacja sztafet wraca po rocznej przerwie. W 2016 r. impreza nie znalazła dla siebie miejsca w napiętym kalendarzu imprez lekkoatletycznych. Priorytetem były Mistrzostwa Europy w Amsterdamie, Igrzyska Olimpijskie w Rio czy też Mistrzostwa Świata Juniorów. Tegoroczna odsłona ma otworzyć sezon letni na otwartym stadionie i dać szansę na wywalczenie przepustki do MŚ w Londynie.

Program zawodów na Thomas Robinson Stadium składa się z czterech konkurencji, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn: 4x100m, 4x200m, 4x400m i 4x800m a także mieszanej sztafety 4x400m. W porównaniu z ostatnią edycją, zmiana dotyczy tylko tej ostatniej konkurencji. W 2015 roku rozegrano bieg sztafetowy 1200+400+800+1600m, zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Przypomnijmy, że Polki w składzie Broniatowska, Szczęsna, Cichocka i Ennaoui wywalczyły brązowy medal w tej konkurencji.

Podczas ostatniej edycji zawodów na Bahamach, nasi biegacze wywalczyli też dwa srebrne medale w biegach na 800m. Drużyna męska w składzie Kszczot, Lewandowski, Gurdak, Konieczek) uległa tylko USA a wyprzedziła Kenię. Również panie (Ellward, Broniatowska, Cichocka, Ennaoui) przegrały jedynie z Amerykankami, bijąc przy okazji rekord kraju - 8:11.36. Trzecia była drużyna z Australijek.

Organizatorzy szacują, że w tym roku wystartować może rekordowa liczba uczestników. W pierwszej edycji IAAF World Relays w 2014 w zmaganiach wzięło 470 zawodników z 41 federacji. W kolejnej już 514 sportowców z 42 państw.

IAAF World Relays rozegrane zostaną w dniach 22-23 kwietnia.